Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mládek se stal lobbistou těžařů

2. 02. 2015 21:05:31
Souhlasím s náměstek Šolcem, že česká energetika se bez uhlí za limity obejde a případné prolomení limitů je politickou otázkou. Jenže ministr Mládek nyní kromě mnohokrát vyvrácených argumentů o udržení zaměstnanost

 

 

Předsedkyně SZ Jana Drápalová: Mládek se stal lobbistou těžařů, premiér ho musí odvolat
Prohlášení ministra Mládka o prolomení těžebních limitů na dole Bílina i částečná úprava limitů na dole Československé armády je alarmující výhrou soukromých společností nad zájmem občanů a obyvatel. Nemůžu rozumět pohnutkám, které vedou ministra ke zbourání téměř dvou set domů v Horním Jiřetíně a tím vyhnání stovek lidí z jejich domovů, což je v příkrém rozporu s prohlášením předsedy vlády. Premiér Sobotka by měl ministra Mládka okamžitě odvolat. Jeho závažné pochybení v rozhodování o prolomení limitů totiž naprosto odporuje zdravému rozumu a popírá práva občanů na vlastní domov. Ministr Mládek se tak stal největším lobbistou těžařů v Česku. 

 

Prohlášení účastníků demonstrace 28.1.2015 v Horním Jiřetíně 
..aby vláda ČR zajistila, že budou záruky a sliby dané vládami ČSFR a ČR v Programu ozdravení Severočeského kraje z roku 1990, jejichž jsou limity součástí, nadále už trvale respektovány a dodržovány. Navíc požadují, aby byly konečně policií ČR vyšetřeny a případně i českými, ne jen švýcarskými soudy postiženi ti, kdo se podíleli na způsobu privatizace Severočeských hnědouhelných dolů a a podílejí dodnes na nevýhodném rozdělování výnosů z těžby uhlí jako vyhrazeného nerostu, tvořícího národní bohatství, mezi těžaře, dotčené obce, kraj a stát. Tento poměr je skandálně nevýhodný pro stát a jeho obyvatele a výhodný pro soukromé těžaře a je třeba ho změnit ve prospěch celé společnosti, dotčeného kraje, obcí, jejich obyvatel. Je načase začít plnit závazky vůči tomuto kraji, chránit zájmy veřejné a neprodlužovat jeho devastaci a utrpení obyvatel v zájmu soukromých podnikatelů. Je načase přestat prodlužovat zlou minulost a začít i v tomto kraji životní podmínky obyvatel zlepšovat, nikoliv dále ničit. 

 

Ciencala: Sedí v kanceláři s těžaři a doporuče vládě prolomit limity
Zmocněnec vlády pro revitalizaci Ústeckého kraje Jiří Cieńciała – který má vládě radit s rozvojem a směřováním kraje – má kancelář v budově Výzkumného ústavu hnědého uhlí (VÚHU) v Mostě. Těžaři poskytují kancelář ve své budově Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR za výhodnou cenu. Je pro ně jistě výhodné mít zmocněnce ve své budově a pod dohledem. 

 

Komise AV: Prolomení těžebních limitů odnesou na zdraví celé generace.
Podle komise se minulá těžba na regionu negativně podepsala a kraj se ze znečištěného životního prostředí a vnuceného způsobu života dosud nevzpamatoval. Stát by měl podle komise podporovat diverzifikaci ekonomiky v kraji a pracovní příležitosti v jiných oborech podnikání. Studie ke stažení zde.

 

Greenpeace: Limity těžby chrání 4964 pracovnich míst
Rozšíření velkolomu ČSA a zbourání Černic, Horního Jiřetína a průmyslové zóny v Záluží by připravilo o práci 4.964 lidí, kteří zde pracují. V samotném velkolomu ČSA naopak v současné době pracuje méně než 600 lidí. Nadpoloviční většina z nich bude navíc v době ukončení těžby v roce 2022 v důchodovém věku, což negativní dopad uzavření dolu na zaměstnanost na Mostecku dále významně sníží.

Ministr financí vidí významný potenciál v úhradách z vydobytých nerostů
Poplatky z těžby "našeho" hnědého uhlí jsou směšně malé, pouhých 1,5% z tržní ceny, zatímco zákon umožnuje rozmezí až 10%. Uhlaři jsou tak fakticky dotování několika miliardami ročně. To nebyla volná ruka trhu, ale volná lobbistická ruka.

Místo prolomení limitů nabízí Sobotka sociální fond
Regionům postiženým útlumem těžby hnědého uhlí by mohl pomoci sociální fond. Peníze by čerpal z vyšších poplatků za vytěžené uhlí. Po setkání se starostkou Litvínova Kamilou Bláhovou (ANO) a starostou Horního Jiřetína Vladimírem Buřtem (SZ) to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Oba starostové podporují zachování limitů v současné podobě, naopak ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) pravděpodobně navrhne jejich částečné prolomení.  Konečně rozumný hlas z ČSSD.

 

 

Autor: Milan Šimoník | pondělí 2.2.2015 21:05 | karma článku: 12.57 | přečteno: 495x

Další články blogera

Milan Šimoník

Trh s elektřinou - chaos nebo transformace?

Jsme na začátku transformace energetického sektoru, kterou však nelze naplánovat a současný "chaos" je zdá se nevyhnutelným průvodním jevem. Je na každé zemi a jejích politických i technických elitách, jak to zvládnou.

22.3.2016 v 19:54 | Karma článku: 9.14 | Přečteno: 390 | Diskuse

Milan Šimoník

Energiewende pokračuje. A kde dělají pánové z ČEZ distribuce chybu?

Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů už kryje v Německu třetinu spotřeby. Systém výkupních cen evidentně funguje - ceny elektřiny pro domácnosti jsou stabilní a Energiewende má stále vysokou podporu veřejnosti.

1.3.2016 v 7:26 | Karma článku: 12.01 | Přečteno: 938 | Diskuse

Milan Šimoník

Nové tarify pro distribuci elektřiny. Proč takový spěch?

Podle návrhu ERÚ má být od roku 2017 cca. 80% platby za distribuci elektřiny odvozováno od velikosti jističe, oproti dnešním cca. 20%. Jenže proč tak výrazná změna a tak náhle?

12.2.2016 v 19:34 | Karma článku: 24.12 | Přečteno: 1533 | Diskuse

Milan Šimoník

Svíčky patří na vánoční stromek

Energetika se rychlým tempem proměňuje a dělat jakékoli předpovědi je velmi nevděčný úkol. Právě proto potřebujeme otevřenou diskusi o všech variantách, ne další strašení svíčkami.

22.12.2015 v 17:49 | Karma článku: 8.96 | Přečteno: 487 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Jiří Rybár

Platový kolotoč zvyšuje obrátky

Z firem pronikají zprávy o růstu mezd. Když se ekonomice daří, mělo by se dařit i lidem. Pokud jste ale zaměstnavatel, trochu vás to možná i děsí. Nemůžete nepřidat, jinak vám lidi utečou ke konkurenci. Ale kde na to vzít?

20.9.2017 v 16:04 | Karma článku: 8.52 | Přečteno: 446 | Diskuse

Jana Mrázková

Našli moji rádci? Našli, našli moji ministři. Nejméně devět miliard korun!

Ptala jsem se tu v sobotu jak se hledají peníze (http://janamrazkova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=622901). Ha, a už jsem doma. Sice se mi nedostalo odpovědi na otázku JAK?, asi způsob není důležitý (?!), avšak peníze se našli!

19.9.2017 v 17:31 | Karma článku: 10.57 | Přečteno: 210 | Diskuse

Monika Lorenzová

Euro a měnový trh

ForexBlog: Euro a kam míří, to už je skoro politika. Mám před sebou otevřených 24 měnových párů. Přednost nedávám trvale ani jednomu. Ale EURO mne o víkendu zaujalo, když jsem trh procházela. Nemá předpoklady zastavit se v růstu

19.9.2017 v 13:51 | Karma článku: 7.06 | Přečteno: 466 | Diskuse

Martin Malý

UBER – Zločinec nebo konkurence? Má služba taxi budoucnost?

Ve světle protestů řidičů taxi se musím zamyslet nad tím, co se nyní v podstatě děje. Jaká to má východiska a jaké změny můžeme čekat v oblasti služby - přeprava osob.

18.9.2017 v 21:19 | Karma článku: 36.42 | Přečteno: 3205 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

Cena bitcoinu opět stoupá

Problémy s čínskými bitcoinovými směnárnami, které do konce září budou (určitě/asi/možná/dočasně a já nevím co ještě, kdo se v Číně má vyznat) zavřeny byly velmi elegantně a vlastně celkem logickým způsobem vyřešeny.

18.9.2017 v 12:49 | Karma článku: 17.50 | Přečteno: 514 | Diskuse
Počet článků 54 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 811

Energetika v souvislostech. O Temelínu a jiných (ne)jistotách české i evropské energetiky.

V energetice pracuji jako projektant již 25 let, postupně ve firmách ABB, ALSTOM, ČEZ, nyní PSG. 

https://simonikmilan.wordpress.comNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.