Limity selského rozumu

5. 05. 2015 18:00:00
Podívaná, jaká čekala na diváky druhé části Otázek Václava Moravce byla vskutku pikantní. Předseda Teplárenského sdružení a bývalý premiér při prezentaci svých komerčním zájmem motivovaných názorů na energetiku v České republice našel v ministrovi životního prostředí ČR neočekávaného spojence. Ministr Brabec se po boku Topolánka nejenže postavil za současnou, jednostrannou a nevyváženou aktualizaci státní energetické koncepce(ASEK), společně se také obrazně plácali po zádech při diskuzi o prosazování "fosilních" zájmů ČR v EU, zn. selský rozum.

Samozřejmě, tlak na prolomení limitů, vytěžení ČR do poslední tuny hnědého uhlí a uranové rudy, lze Topolánkovi jen těžko vyčítat. Těžko to lze vyčítat člověku, který stojí v čele zájmového sdružení z energetického byznysu. To, že si s ním bude notovat ministr životního prostředí, je ovšem na pováženou. A nejde jen o Brabcovu nepochopitelnou laxnost při vyvažování Topolánkových argumentů o nutnosti opustit veškeré evropské směřování v oblasti životního prostředí a soustředit se na vlastní český fosilní píseček. Jde o absolutní nedostatek vize při představách o budoucnosti české energetiky (viz jeho výroky o větrné energii) a vlastně i trestuhodnou neznalost, nebo opomenutí širších rámců, ze kterých dnes environmentální politika vychází.
Pan ministr při svých výrocích o neškodném CO2 zřejmě pozapomněl na to, že většina opatření EU v oblasti klimatické a energetické politiky nevychází pouze z "kuchařek" Evropské komise, ale odvíjí se hlavně od debat na globální úrovni. A tam i přes těžkopádnost a paradoxy mezivládních jednání dochází k zásadní změně paradigmatu - svět SE OTEPLUJE a CO2 tudíž zabíjí, řečeno s nadsázkou. Samozřejmě, CO2 neškodí lidskému zdraví jako polétavý prach, ale o to větší jsou předpokládané důsledky globálního oteplování. A ty by pan ministr měl znát i pozpátku. Buď je tedy nezná, a lépe by se tedy hodil na jiné ministerstvo nebo zpět do soukromé sféry, nebo je neodpustitelně lhostejný k širším, globálním dimenzím environmentální politiky a tím vlastně i k životnímu prostředí v ČR.

A ještě poznámka: Už i jaderná Francie zahajuje Transition énergétique a plánuje snížit podíl výroby elektřiny z jádra a Čína zjišťuje, že může až 86% energie vyrábět z obnovitelných zdrojů. ASEK se svými jadernými plány a neustálou snahou zrušit limity těžby uhlí proto není přenošené, jak říká pan ministr Brabec, ale stále ještě nedonošené dítě.

Autor: Milan Šimoník | úterý 5.5.2015 18:00 | karma článku: 12.64 | přečteno: 960x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Otevřený dopis k referendu o větrných turbínách v Líšťanech u Loun

Dne 22.března proběhlo v obci Líšťany na Lounsku referendum o výstavbě větrných elektráren. Jen třetina hlasovala pro. Doufejme, že občané za dva roky názor změní. Nebo budeme raději spoléhat na drahou jadernou energii?

24.3.2024 v 9:47 | Karma článku: 8.67 | Přečteno: 536 | Diskuse

Milan Smrž

Také jste proti Green Dealu?

Protesty zemědělců v Evropě i mnoho příspěvků na sociálních sitích nesou pečet protestu proti Green Dealu. Kdo tomu tleská?

3.3.2024 v 22:32 | Karma článku: 21.26 | Přečteno: 6056 | Diskuse

Petr Hariprasad Hajič

Baterky, kam se podíváš

Poslední dekáda byla ve znamení obrovského nárůstu výroby baterií, tedy lépe řečeno, akumulátorů. Připadá mi to jako druhá elektrifikace. Na baterie bude po čase zřejmě všechno.

3.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 6.42 | Přečteno: 342 | Diskuse

Petr Hariprasad Hajič

Tak co hoši a holkiíí, jakxte na tom s tem vodíkem?

Zelená vodíková produkce je další dílek do dekarbonizační skládačky udržitelného rozvoje. Byla jen otázka času, kdy na vodík dojde v praxi a loni nastala úplná exploze publicity. Toto třaskavé téma stojí za pozornost.

1.3.2024 v 8:21 | Karma článku: 7.44 | Přečteno: 293 | Diskuse

Vašek Brynda

Co je eko kůže a proč je pravá kůže ekologičtější?

Není to tak dávno, kdy se na trhu objevily pojmy, jako je eko kůže a veganská kůže. Mnoho lidí znejistělo a začalo považovat pravou kůži za neekologickou, a naopak slepě opěvovat tyto nové materiály. Jak je to ale skutečně?

19.2.2024 v 13:03 | Karma článku: 22.75 | Přečteno: 436 | Diskuse
Počet článků 54 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 823

O světě kolem nás.

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...