Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. února 2023 Milada

Jaderný marketing pana Hezoučkého

1. 12. 2013 23:01:06
Elektrárny se mají stavět kvůli výrobě elektřiny - až to bude potřeba - a ne jako způsob zvýšování zaměstnaností. Investor(ČEZ) požaduje státní garance ceny vyrobené elektřiny, přestože elektřina z nových bloků bude kvůli přebytku zdrojů nejméně deset let exportována. Za takových podmínek je Temelín hladovou zdí a dalším tunelem na peněženky občanů.

(Reakce na PR článek konzultanta a bývalého člena představenstva ČEZ pana Hezoučkého: http://www.ceskapozice.cz/byznys/energetika/dostavba-temelina-kdy-kdyz-ne-ted
)

Na jednu stranu pan Hezoučký nabádá ČEZ, aby dal svému akcionáři kvalifikované doporučení (což ČEZ v zájmu všech svých akcionářů dělá, tj.nechce stavět bez státní garance ceny vyrobené elektřiny). O pár řádků dál už mluví o zaměstnanosti a nastartování průmyslu. Má snad CEZ při svém rozhodování řešit za stát otázky hospodářské politiky?

Aktualizovaná státní energetická koncepce(SEK) uvažuje v letech 2030-2035 s exportem elektřiny přes 50 PJ (14 TWh) ročně, tedy ca.75% produkce dvou plánovaných bloků Temelína. Případný mírný deficit ve výrobě elektřiny lze mnohem smysluplněji řešit intenzivnějším zateplováním a využitím ušetřeného plynu pro kogenerační výrobu elektřiny, či intenzivnějším využitím biomasy, bioplynu a jiných alternativních zdrojů. Tedy nejméně do r.2035 není žádný nový blok nutný, a už vůbec není Česko v nouzové situaci a nemá důvod garantovat investorovi cenu elektřiny.

Pan Hezoučký má obavy z chřadnutí energetického strojírenství, ale co mají říkat lidé v mnohých dalších oborech, třeba i perspektivnějších, které žádnou podpory či záruky nedostávají? Je třeba diskutovat o tom, zda těch 300 mld nelze využít efektivněji, přinejmenším do doby než Temelín (či spíše Dukovany) budeme opravdu potřebovat. Třeba vyšší podporou programů typu Zelená úsporám, s vysokou návratností do státního rozpočtu, jak potvrzuje i MŽP ve svém memorandu.

Mluvit o útlumu fotovoltaiky je při snižování cen panelů velmi podivné. Elektřina z FV již nestojí 12 kč/kWh jako v roce 2009, ale 3-4 Kč/KWh. Aktuální SEK již přehodnotil své předchozí úmyslně nízké odhady a nyní uvažuje až 6 GW fotovoltaických zdrojů. Je velkou otázkou jak v takovém prostředí budou provozovány nepružné a nevypínatelné jaderné zdroje. Vzhledem k neschopnosti vyrovnávat fluktovanou výrobu z OZE jde do budoucna o velmi rizikovou investici.

Elektrárny se mají stavět kvůli výrobě elektřiny - až to bude potřeba - a ne jako způsob zvýšování zaměstnaností. Za výše uvedených podmínek je Temelín hladovou zdí a dalším tunelem na peněženky občanů. A pokud pan Hezoučký má starost o životní prostředí v Severních Čechách tak proč ČEZ a Česko již více než desetiletí vyváží 30% české spotřeby elektřiny, které platíme desítkami miliard nákladů na externality ročně? Toto je věc, kterou by ministerstvo průmyslu a obchodu mělo řešit a ne stále(marně) hledat důvody proč musíme začít stavět nové bloky Temelína.

Autor: Milan Šimoník | neděle 1.12.2013 23:01 | karma článku: 9.55 | přečteno: 700x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Eva Kislingerová

Rozbíjením oken ekonomika neroste

Před časem s tím přišla agentura Bloomberg a následovaly vlny komentářů všude možně včetně českých médií – průmyslová produkce v Ruské federaci se loni nesnížila, ale naopak možná i vzrostla. Část ohlasů zněla: Sankce nefungují.

7.2.2023 v 9:49 | Karma článku: 24.19 | Přečteno: 521 | Diskuse

Martin Pýcha

Saldo agrárního zahraničního obchodu: Ještě horší, než jsme čekali

Saldo agrárního zahraničního obchodu se dlouhodobě zhoršuje. Stále rostoucí závislost na dovozu potravin ukazuje, že „je něco špatně ve státě českém“, tedy přesněji v českém zemědělství a potravinářství. Vládu to ale netrápí.

7.2.2023 v 8:46 | Karma článku: 23.03 | Přečteno: 425 | Diskuse

David Kunc

Ekonomické události v pátém týdnu roku 2023

ECB, FED i britská centrální banka na rozdíl od ČNB dále zvyšují úrokové sazby, přitom ČNB zvýšila odhad letošní inflace na 10,8%. Co dalšího přinesl pátý týden roku 2023 a co to pro nás může znamenat?

5.2.2023 v 22:30 | Karma článku: 9.35 | Přečteno: 99 | Diskuse

Martin Pýcha

Kdo zvyšuje ceny potravin?

V médiích opakovaně zástupce obchodníků nevybíravým způsobem obviňuje ze zvyšování cen potravin zemědělce. Pojďme se podívat na příkladu vajec, jak to cenami mezi zemědělci a obchodníky ve skutečnosti je.

4.2.2023 v 12:07 | Karma článku: 38.89 | Přečteno: 4484 | Diskuse

Ladislav Dvořák

Dezoláti, naši lidi ….. ale co s nimi?

Jedni nazývají voliče poraženého prezidentského kandidáta neschopnými dezoláty, jiní mluví o 2,4 mil. zoufalých lidí, kteří volají o pomoc. Tak či tak, jsou tady ale s námi a je třeba spolu dále normálně žít.

3.2.2023 v 8:22 | Karma článku: 18.78 | Přečteno: 727 | Diskuse
Počet článků 54 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 822

O světě kolem nás.

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

Z jídelníčku vyřadila zánětlivé potraviny. Za půl roku zhubla 9 kilo

Paní Petra byla vždy sportovně založená. Problém přišel po operaci nohou, kdy musela omezit sport, což se projevilo na...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...