Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. února 2023 Milada

Vítr vyrobí třetinu elektřiny Česka za šestinu podpory pro jádro

4. 04. 2015 18:00:00
Tento týden Česká společnost pro větrnou energetiku představila novou analýzu potenciálu větrné energetiky v Česku. Ta je aktualizací studie z roku 2012 z Ústavu fyziky atmosféry AV pro ČEPS, o které jsem psal nedávno. Analýza uvá
O vývoji v Německu se dočtete v rozhovoru s Markusem Steigenbergerem o Energiewende z německého think-tanku Agora. Energiewende pokračuje a přidává se francouzská Transition énergétique.iDnes: Česká republika i Polsko v současnosti budují právě kvůli neočekávaným přetokům elektřiny z německých obnovitelných zdrojů na hranicích fázové transformátory, které tomu mají zabránit. Jaký vliv bude mít jejich zřízení na Německo?
M.S. Soustava už nebude ucpaná, s elektřinou bude možné obchodovat a Polsko i Česko budou moci profitovat z levného německého proudu. Vedle toho bude však muset Německo v případě vysokého podílu větrné energie častěji vysadit některé jiné zdroje, konkrétně hnědouhelné elektrárny na hranicích s Polskem a Českem.

Dle průzkumu agentury Focus klesá podpora jaderné energetiky. Tragikomickým důsledkem neustálého volání po návratu k volnému trhu a zrušení dotací (pro OZE přece) je však zvýšení počtu respondentů, kteří by ponechali energetiku volnému trhu. Přitom už i MPO v analytickém materiálu k ASEK uvádí, že výroba elektřiny a tepla z uhlí s sebou nese externí náklady na zdraví a životním prostředí ve výši 50 miliard ročně (str.226/483). O tom však bojovníci proti dotacím pro OZE taktně mlčí, stejně jako třeba o rozdávání uhlí těžařům zadarmo. A to jim ještě MPO chce darovat uhlí za limity v Jiřetíně, přitom pravým důvodem tlaku těžařů není starost o teplárny, ale výroba elektřiny.

Neboť jak plyne ze studie firmy Carbounion: Bilance těžby a spotřeby hnědého uhlí v ČR , velké diskuse o nutnosti záchrany teplárenství prostřednictvím prolomení limitů těžby jsou z pohledu podílu tepláren zásobovaných z ČSA iracionální. Podíl lokality ČSA na dodávkách do teplárenství činí cca 5 až 6 %. Při prolomení limitů na dole ČSA bude třeba s ohledem na efektivnost těžby realizovat minimální roční výkon těžby na úrovni 6 mil. tun. Pro toto uhlí však nebude v ČR odbyt a těžbu za limity tak bude nutné spojit s rozhodnutím o výstavbě dalšího uhelného zdroje. Nová elektrárna navýší emisní zatížení Ústeckého kraje a vyrobená elektřina bude převážně exportována do zahraničí. Jasně to řekl Petr Paukner: Prolamování limitů u Jiřetína je zbytečné. "Osobně se pozastavuji nad tím, že se stále objevují hlasy, jak je třeba prolomit limity na Lomu ČSA s tím, že bez prolomení zanikne české teplárenství. To je s prominutím blbost," říká pro HN.

Autor: Milan Šimoník | sobota 4.4.2015 18:00 | karma článku: 12.71 | přečteno: 1153x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Richard Peterka

Pokrytectví zelené levice

Ty obrázky obletěly svět, nebo alespoň Evropu. Loni v září 22 letá Luisa S. a její o dva roky starší přítel Yannick S. zablokovali během dopravní špičky dopravu ve Stuttgartu v rámci protestu aktivistické skupiny Last Generation.

7.2.2023 v 16:54 | Karma článku: 27.41 | Přečteno: 334 | Diskuse

Karel Schweitzer

Chvála německých Zelených: Otočili a zachraňují tak německou ekonomiku

Okolnosti mění ideologii. I tak by se dal vysvětlit obrat, který učinili Die Grünen v minulém roce. Zahodili odpor k jaderné energii i militantní pacifismus. Okolnosti je donutily změnit doktrínu a chovat se pragmaticky.

1.2.2023 v 16:23 | Karma článku: 12.02 | Přečteno: 357 | Diskuse

Richard Peterka

Německá sázka na obnovitelné zdroje ohrožuje stabilitu střední Evropy

Německo se na konci loňského roku po dlouhém váhání připojilo ke stropu cen za plyn. 180 EUR za MWh je konsenzuální řešení, Němci však svůj souhlas zobchodovali.

25.1.2023 v 20:30 | Karma článku: 24.25 | Přečteno: 332 | Diskuse

Kateřina Kešnerová

Klimatický socialismus ohrožuje Evropu

V německém časopise ARD Panorama vyšel text, citující německého klimatologa Hanse-Joachima Schellnhubera z Postupimského institutu pro výzkum dopadů na klima. Navrhuje, aby byla každému občanovi přidělena roční spotřeba CO2.

24.1.2023 v 13:39 | Karma článku: 27.53 | Přečteno: 500 | Diskuse

Richard Peterka

Legenda o mizejícím Tuvalu žije dál

Od roku 2018 je veřejně dostupná informace o tom, že souostroví Tuvalu v Tichém oceánu zvětšilo svoji rozlohu. Zatím je to dokonce i ve Wikipedii. Do médií však ještě zpráva nepronikla.

20.1.2023 v 7:20 | Karma článku: 25.38 | Přečteno: 435 | Diskuse
Počet článků 54 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 822

O světě kolem nás.

Z jídelníčku vyřadila zánětlivé potraviny. Za půl roku zhubla 9 kilo

Paní Petra byla vždy sportovně založená. Problém přišel po operaci nohou, kdy musela omezit sport, což se projevilo na...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...