Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Národní konvent: Energiewende je příležitostí pro Česko

7. 04. 2015 18:00:00
Energiewende je třeba chápat nejen jako transformaci energetického sektoru, ale jako svého druhu další průmyslovou revoluci. Spolková republika Německo významně transformuje svůj průmysl a v zájmu České republiky, jejíž výkon ekon

Výše uvedené je součástí doporučení Národního konventu o Evropské unii, zveřejněného 2.dubna během kulatého stolu k energetické bezpečnosti. Kulatý stůl zahájil státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza a dále se ho mimo jiné zúčastnili europoslanci Pavel Svoboda, Evžen Tošenovský a Michaela Šojdrová, poslanec Jan Zahradník či senátor Antonín Maštalíř. Cílem setkání bylo iniciovat hlubší diskusi o energetické bezpečnosti – tématu, jež v současnosti rezonuje napříč Evropskou unií. Rozvoj energetické politiky se totiž stal jedním z hlavních bodů Junckerovy Komise, a to nejen kvůli nově vznikající energetické unii. „Vytvoření energetické unie je jednou z aktuálních priorit ČR, a to i vzhledem k nadcházejícímu českému předsednictví ve Visegrádské skupině. Naším hlavním zájmem je dobudování jednotného vnitřního trhu s energiemi,“ komentuje Tomáš Prouza a dodává, že této prioritě je dobré upravit i některá česká stanoviska.

Z doporučení, jehož podkladem byla i analýza zpracovaná Institutem pro evropskou politiku EUROPEUM dále vyplývají rady pro oblast elektroenergetiky a plynárenství. Například, že ČR by měla usilovat o volné zapojování se do regionálních iniciativ v oblasti elektroenergetiky a soustředit se na užší spolupráci se sousedními státy, zejména s Německem. Podle závěrů by Česká republika neměla opomíjet ani regionální integraci trhů s plynem. Ta by umožnila větší diverzifikace přepravních cest (případně i zdrojů), posílila tak energetickou bezpečnost země a pravděpodobně snížila cenu plynu pro koncové zákazníky.

Část doporučení, týkající se Německa: Česká republika a její elektroenergetika jsou zásadně ovlivňovány okolními státy, především Spolkovou republikou Německo a její transformací energetického sektoru (tzv. Energiewende). Česká republika v současnosti u hranic se Spolkovou republikou Německo staví transformátor s posuvnou fází (PST), který omezí neplánované přetoky z německé soustavy, a významně tak přispěje k ochraně české přenosové soustavy. Důležité je však nadále investovat do přenosové soustavy a modernizovat ji. Česká republika by měla budovat svou elektroenergetickou soustavu tak, aby mohla z německé Energiewende spíše profitovat, než na ni doplácet a také aby umožnila připojení stále většího množství domácích malých intermitentních zdrojů.

Německá Energiewende představuje pro českou energetiku a české hospodářství nejen výzvy, ale i významné příležitosti. Energiewende ovlivňuje ceny elektřiny (především té velkoobchodní) v České republice a udržuje je dlouhodobě na relativně nízké úrovni, což ovlivňuje negativně plány na stavbu některých zdrojů elektřiny, především potom dalších bloků jaderných elektráren. Nízká cena elektřiny ale také pozitivně ovlivňuje český průmysl a přispívá ke zvyšování jeho konkurenceschopnosti. Energiewende je třeba chápat nejen jako transformaci energetického sektoru, ale jako svého druhu další průmyslovou revoluci. Spolková republika Německo významně transformuje svůj průmysl a v zájmu České republiky, jejíž výkon ekonomiky i export jsou na Spolkovou republiku úzce navázány, je adaptovat se na tento vývoj. Energiewende je v Německu veskrze vnímána jako populární a úspěšná politika a nelze očekávat, že se zmírní její dopady na Česko, spíš naopak.

V této souvislosti však je velmi diskutabilní jeden ze závěrů doporučení, a totiž urychlené schválení aktualizace státní energetické koncepce (ASEK). Kdo sleduje vývoj v energetiky v Evropě ví, že éra jaderné elektřiny a neustálého růstu spotřeby energie v Evropě končí a energetika v evropských zemí se rychle mění. I dosud projaderná Francie ohlašuje Transition énergetique - sníží podíl jádra pod 50%, bude rozvíjet využívání obnovitelných zdrojů a podstatně sníží spotřebu. ASEK však tyto trendy ignoruje. MPO také zkrátilo oficiální řešené období ASEKu do roku 2040 a připouští že další vývoj nelze předvídat. Je proto absurdní, že plánuje stavbu několika jaderných bloků až ke konci řešeného období (kolem roku 2035), které se přitom neobejdou bez státem garantované ceny elektřiny až do roku 2070. Je to drahé a hlavně zbytečné. Pokud Česko umožní rozvoj stále levnějších obnovitelných zdrojů a bude podporovat šetření energií, žádné nové velké zdroje nebudeme nejméně do roku 2045 potřebovat. Na rozhodnutí o dalších velkých energetických zdrojích, pokud vůbec budou potřeba, je proto dost času a mělo by to být předmětem až příští aktualizace státní energetické koncepce.

Autor: Milan Šimoník | úterý 7.4.2015 18:00 | karma článku: 8.62 | přečteno: 498x

Další články blogera

Milan Šimoník

Trh s elektřinou - chaos nebo transformace?

Jsme na začátku transformace energetického sektoru, kterou však nelze naplánovat a současný "chaos" je zdá se nevyhnutelným průvodním jevem. Je na každé zemi a jejích politických i technických elitách, jak to zvládnou.

22.3.2016 v 19:54 | Karma článku: 9.14 | Přečteno: 396 | Diskuse

Milan Šimoník

Energiewende pokračuje. A kde dělají pánové z ČEZ distribuce chybu?

Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů už kryje v Německu třetinu spotřeby. Systém výkupních cen evidentně funguje - ceny elektřiny pro domácnosti jsou stabilní a Energiewende má stále vysokou podporu veřejnosti.

1.3.2016 v 7:26 | Karma článku: 12.01 | Přečteno: 941 | Diskuse

Milan Šimoník

Nové tarify pro distribuci elektřiny. Proč takový spěch?

Podle návrhu ERÚ má být od roku 2017 cca. 80% platby za distribuci elektřiny odvozováno od velikosti jističe, oproti dnešním cca. 20%. Jenže proč tak výrazná změna a tak náhle?

12.2.2016 v 19:34 | Karma článku: 24.12 | Přečteno: 1533 | Diskuse

Milan Šimoník

Svíčky patří na vánoční stromek

Energetika se rychlým tempem proměňuje a dělat jakékoli předpovědi je velmi nevděčný úkol. Právě proto potřebujeme otevřenou diskusi o všech variantách, ne další strašení svíčkami.

22.12.2015 v 17:49 | Karma článku: 8.96 | Přečteno: 487 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Milan Petrák

Ke starším podnikatelům pro minerálku, k mladším pro slivovici

Obliba oboru podnikání je silně závislá na věku i pohlaví. Starší muži dávají přednost jiným oborům podnikání než mladší a stejně tak to platí pro ženy.

18.11.2017 v 22:28 | Karma článku: 3.70 | Přečteno: 146 | Diskuse

Karel Trčálek

Marxistické hlavy řádí jako divé, socialismus je zpátky v plné parádě

Ale netouží většina z nás právě po socialismu? Copak se nechceme vrátit zase tam, kde nám bylo tak dobře, kde nám bylo bez eurofašistů mnohem, ale opravdu mnohem líp?

16.11.2017 v 12:39 | Karma článku: 13.25 | Přečteno: 563 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Marxistické hlavy řádí

Když jsem o nich kdysi dávno slyšela poprvé, pomyslela jsem si, jaký naivka asi může na takovou pitomost z říše konspiračních teorií skočit. Teď už mám konečně odpověď. Je to Evropská komise.

16.11.2017 v 8:00 | Karma článku: 47.00 | Přečteno: 11930 | Diskuse

Hana Šťastná

Aby mi kobyla nezchromla cestou do gdPR....

V souladu s fyzickou a mentální náturou, pod vlivem okolností a tužeb, klopýtám životem na koni jménem Osud. Příští jaro mi Velký Bruselský Bratr (VBB) nasadí brnění v podobě Nařízení GDPR (General Data Protection Regulation).

15.11.2017 v 13:19 | Karma článku: 26.00 | Přečteno: 1040 | Diskuse

Petr Havránek

Kdepak Marxová- Engelsová!

Tajemník SPD Jaroslav Staník je právem vyšetřován za rasistické výroky. To nejmírnější, co dle médií pronesl je, že nazval šéfku sociálního resortu Marxovou- Engelsovou. Nabízí se však jiná, daleko přiléhavější přezdívka.

14.11.2017 v 17:22 | Karma článku: 38.09 | Přečteno: 1680 | Diskuse
Počet článků 54 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 812

Energetika v souvislostech. O Temelínu a jiných (ne)jistotách české i evropské energetiky.

V energetice pracuji jako projektant již 25 let, postupně ve firmách ABB, ALSTOM, ČEZ, nyní PSG. 

https://simonikmilan.wordpress.comNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.