Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klopýtání české energetiky

9. 05. 2015 18:00:00
MPO sice chce stavět jaderné bloky a prolamovat limity na těžbu uhlí, zdůvodnění těchto plánů je však stále méně přesvědčivé. Je jen otázkou času, kdy MPO bude muset své nerealistické plány korigovat.
Vláda tento týden znovu odložila schvalování aktualizace státní energetické koncepce(SEK) a národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky. SEK definuje vývoj české energetiky formálně až do roku 2040, reálně však jen do příští aktualizace, kdy budou dnešní plány na stavbu několika jaderných bloků podstatně zredukovány.
Jedním z důvodů je například nadále neudržitelné podceňování potenciálu větrné energetiky. Zatímco studie Komory OZE ve spolupráci s Ústavem fyziky atmosféry Akademie věd uvádí potenciál větru mezi 10-18 TWh (konzervativní-optimistický scénář), aktualizace státní energetické koncepce uvažuje jen 2,3 TWh(!) a v tzv.zeleném scénáři necelých 5 TW.

Je evidentní, že zelený scénář byl zpracován jen naoko a jen vítr by mohl nahradit produkci až dvou jaderných bloků. Jenže MPO ve vleku těžkého průmyslu stále vede Česko po nákladné a s ohledem na vývoj v Německu velmi problematické jaderné cestě.

Pouhá příprava nových reaktorů v Dukovanech a v Temelíně má během příštích deseti let spolknout až 32 miliard. Budoucí vláda tak bude s velkou pravděpodobností stát před rozhodnutím tyto investice odepsat. Těžiště evropské energetiky se již celkem zřetelně přesouvá od velkých elektráren k úsporám, energeticky soběstačným budovám, využivání lokálních a obnovitelných zdrojů a do takového dynamicky fungujícího systému se neflexibilní jaderné zdroje vůbec nehodí (viz graf níže). article_photo Semináře a konference:

12.5.2015, Litvínov - Těžba a zdraví
Seminář Komise pro životní prostředí AV ČR , týkající se prolomení limitů a zdravotních
následků znečištěného ovzduší.


12.5.2015, Praha - Města, obce a projekty energetické efektivnosti a OZE
Zajímáte se o možnosti posílení energetické soběstačnosti měst a obcí? Máte spočítáno, jak můžou úspory energie omezit výdaje obecního rozpočtu? Přijde vám výroba energie ze solárních panelů na střechách obecních budov jako nápad, co stojí za zvážení? Zajímáte se o možnosti posílení energetické soběstačnosti měst a obcí? Máte spočítáno, jak můžou úspory energie omezit výdaje obecního rozpočtu. Příprava, plánování a financování projektů využití obnovitelných zdrojů a energetické efektivnosti.

13.5.2015, Brno - Nízkouhlíková budoucnost Česka
Globální klimatická změna je typickým příkladem globálního problému, na jehož vzniku se (byť nestejnou měrou) podílejí všechny státy i obyvatelé planety, ale mnozí nechtějí přijmout svůj díl společné odpovědnosti s poukazem na to, že ostatní tak také nečiní nebo že podíl malého státu nebo jednotlivce je bezvýznamný.
Diskutovat budou: Bronislav Bechnik(TZB-Info), Filip Černoch(FSS MU), Milan Šimoník(energetický expert), Vladimír Wagner(ÚJF AV), Daniel Vondrouš(Zelený Kruh).

19.5.2015, Praha - Šetrná energetika a přeměna odpadů na energii
S rokem 2015 přicházejí nové příležitosti pro malé obnovitelné zdroje nebo chytré sítě i v České republice. Právě tomuto tématu se bude věnovat prestižní konference Šetrná energetika a přeměna odpadů na zdroje, která se uskuteční pod záštitou předsedy vlády Bohuslava Sobotky 19. května v Praze.

19.5.2015, Praha - Snižování energetické náročnosti budov
Tuto odbornou konferenci organizuje Česko-německá obchodní a průmyslová komora za podpory Spolkového ministerstva hospodářství a energetiky v rámci programu na podporu exportu energeticky efektivních technologií.

Autor: Milan Šimoník | sobota 9.5.2015 18:00 | karma článku: 9.52 | přečteno: 672x

Další články blogera

Milan Šimoník

Trh s elektřinou - chaos nebo transformace?

Jsme na začátku transformace energetického sektoru, kterou však nelze naplánovat a současný "chaos" je zdá se nevyhnutelným průvodním jevem. Je na každé zemi a jejích politických i technických elitách, jak to zvládnou.

22.3.2016 v 19:54 | Karma článku: 9.14 | Přečteno: 396 | Diskuse

Milan Šimoník

Energiewende pokračuje. A kde dělají pánové z ČEZ distribuce chybu?

Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů už kryje v Německu třetinu spotřeby. Systém výkupních cen evidentně funguje - ceny elektřiny pro domácnosti jsou stabilní a Energiewende má stále vysokou podporu veřejnosti.

1.3.2016 v 7:26 | Karma článku: 12.01 | Přečteno: 941 | Diskuse

Milan Šimoník

Nové tarify pro distribuci elektřiny. Proč takový spěch?

Podle návrhu ERÚ má být od roku 2017 cca. 80% platby za distribuci elektřiny odvozováno od velikosti jističe, oproti dnešním cca. 20%. Jenže proč tak výrazná změna a tak náhle?

12.2.2016 v 19:34 | Karma článku: 24.12 | Přečteno: 1533 | Diskuse

Milan Šimoník

Svíčky patří na vánoční stromek

Energetika se rychlým tempem proměňuje a dělat jakékoli předpovědi je velmi nevděčný úkol. Právě proto potřebujeme otevřenou diskusi o všech variantách, ne další strašení svíčkami.

22.12.2015 v 17:49 | Karma článku: 8.96 | Přečteno: 487 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Milan Petrák

Ke starším podnikatelům pro minerálku, k mladším pro slivovici

Obliba oboru podnikání je silně závislá na věku i pohlaví. Starší muži dávají přednost jiným oborům podnikání než mladší a stejně tak to platí pro ženy.

18.11.2017 v 22:28 | Karma článku: 3.70 | Přečteno: 146 | Diskuse

Karel Trčálek

Marxistické hlavy řádí jako divé, socialismus je zpátky v plné parádě

Ale netouží většina z nás právě po socialismu? Copak se nechceme vrátit zase tam, kde nám bylo tak dobře, kde nám bylo bez eurofašistů mnohem, ale opravdu mnohem líp?

16.11.2017 v 12:39 | Karma článku: 13.25 | Přečteno: 563 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Marxistické hlavy řádí

Když jsem o nich kdysi dávno slyšela poprvé, pomyslela jsem si, jaký naivka asi může na takovou pitomost z říše konspiračních teorií skočit. Teď už mám konečně odpověď. Je to Evropská komise.

16.11.2017 v 8:00 | Karma článku: 47.00 | Přečteno: 11930 | Diskuse

Hana Šťastná

Aby mi kobyla nezchromla cestou do gdPR....

V souladu s fyzickou a mentální náturou, pod vlivem okolností a tužeb, klopýtám životem na koni jménem Osud. Příští jaro mi Velký Bruselský Bratr (VBB) nasadí brnění v podobě Nařízení GDPR (General Data Protection Regulation).

15.11.2017 v 13:19 | Karma článku: 26.00 | Přečteno: 1040 | Diskuse

Petr Havránek

Kdepak Marxová- Engelsová!

Tajemník SPD Jaroslav Staník je právem vyšetřován za rasistické výroky. To nejmírnější, co dle médií pronesl je, že nazval šéfku sociálního resortu Marxovou- Engelsovou. Nabízí se však jiná, daleko přiléhavější přezdívka.

14.11.2017 v 17:22 | Karma článku: 38.09 | Přečteno: 1680 | Diskuse
Počet článků 54 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 812

Energetika v souvislostech. O Temelínu a jiných (ne)jistotách české i evropské energetiky.

V energetice pracuji jako projektant již 25 let, postupně ve firmách ABB, ALSTOM, ČEZ, nyní PSG. 

https://simonikmilan.wordpress.comNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.