Klopýtání české energetiky

9. 05. 2015 18:00:00
MPO sice chce stavět jaderné bloky a prolamovat limity na těžbu uhlí, zdůvodnění těchto plánů je však stále méně přesvědčivé. Je jen otázkou času, kdy MPO bude muset své nerealistické plány korigovat.
Vláda tento týden znovu odložila schvalování aktualizace státní energetické koncepce(SEK) a národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky. SEK definuje vývoj české energetiky formálně až do roku 2040, reálně však jen do příští aktualizace, kdy budou dnešní plány na stavbu několika jaderných bloků podstatně zredukovány.
Jedním z důvodů je například nadále neudržitelné podceňování potenciálu větrné energetiky. Zatímco studie Komory OZE ve spolupráci s Ústavem fyziky atmosféry Akademie věd uvádí potenciál větru mezi 10-18 TWh (konzervativní-optimistický scénář), aktualizace státní energetické koncepce uvažuje jen 2,3 TWh(!) a v tzv.zeleném scénáři necelých 5 TW.

Je evidentní, že zelený scénář byl zpracován jen naoko a jen vítr by mohl nahradit produkci až dvou jaderných bloků. Jenže MPO ve vleku těžkého průmyslu stále vede Česko po nákladné a s ohledem na vývoj v Německu velmi problematické jaderné cestě.

Pouhá příprava nových reaktorů v Dukovanech a v Temelíně má během příštích deseti let spolknout až 32 miliard. Budoucí vláda tak bude s velkou pravděpodobností stát před rozhodnutím tyto investice odepsat. Těžiště evropské energetiky se již celkem zřetelně přesouvá od velkých elektráren k úsporám, energeticky soběstačným budovám, využivání lokálních a obnovitelných zdrojů a do takového dynamicky fungujícího systému se neflexibilní jaderné zdroje vůbec nehodí (viz graf níže). article_photo Semináře a konference:

12.5.2015, Litvínov - Těžba a zdraví
Seminář Komise pro životní prostředí AV ČR , týkající se prolomení limitů a zdravotních
následků znečištěného ovzduší.


12.5.2015, Praha - Města, obce a projekty energetické efektivnosti a OZE
Zajímáte se o možnosti posílení energetické soběstačnosti měst a obcí? Máte spočítáno, jak můžou úspory energie omezit výdaje obecního rozpočtu? Přijde vám výroba energie ze solárních panelů na střechách obecních budov jako nápad, co stojí za zvážení? Zajímáte se o možnosti posílení energetické soběstačnosti měst a obcí? Máte spočítáno, jak můžou úspory energie omezit výdaje obecního rozpočtu. Příprava, plánování a financování projektů využití obnovitelných zdrojů a energetické efektivnosti.

13.5.2015, Brno - Nízkouhlíková budoucnost Česka
Globální klimatická změna je typickým příkladem globálního problému, na jehož vzniku se (byť nestejnou měrou) podílejí všechny státy i obyvatelé planety, ale mnozí nechtějí přijmout svůj díl společné odpovědnosti s poukazem na to, že ostatní tak také nečiní nebo že podíl malého státu nebo jednotlivce je bezvýznamný.
Diskutovat budou: Bronislav Bechnik(TZB-Info), Filip Černoch(FSS MU), Milan Šimoník(energetický expert), Vladimír Wagner(ÚJF AV), Daniel Vondrouš(Zelený Kruh).

19.5.2015, Praha - Šetrná energetika a přeměna odpadů na energii
S rokem 2015 přicházejí nové příležitosti pro malé obnovitelné zdroje nebo chytré sítě i v České republice. Právě tomuto tématu se bude věnovat prestižní konference Šetrná energetika a přeměna odpadů na zdroje, která se uskuteční pod záštitou předsedy vlády Bohuslava Sobotky 19. května v Praze.

19.5.2015, Praha - Snižování energetické náročnosti budov
Tuto odbornou konferenci organizuje Česko-německá obchodní a průmyslová komora za podpory Spolkového ministerstva hospodářství a energetiky v rámci programu na podporu exportu energeticky efektivních technologií.

Autor: Milan Šimoník | sobota 9.5.2015 18:00 | karma článku: 10.56 | přečteno: 679x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Pavel Pokorný

Nedokončené letiště v Českých Budějovicích

V současné době se projekt letiště jednoznačně jeví jako prodělečný. Jediné řešení je ho zakonzervovat, investice odepsat a počkat, zda se něco změní. V současné době začíná ekonomická recese, lidé budou mít jiné starosti.

23.8.2019 v 10:21 | Karma článku: 11.73 | Přečteno: 369 | Diskuse

Luboš Smrčka

Jak nepadnout... Nebo alespoň jak zase vstát

Minulým blogem jsem si trochu zavařil. Nejen, že mi přišlo několik mailů, ale ve škole se mne ptali i studenti: Co bychom tedy měli konkrétně dělat, aby nás příští krize nesemlela?

23.8.2019 v 8:33 | Karma článku: 13.28 | Přečteno: 291 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Věřitel platí dlužníkovi a jiné čuníkoviny

Nový hit finančních trhů a ekonomicky zaměřených zpravodajských agentur má název výnosová křivka. Že je to nějaký blábol, o kterém jste nikdy neslyšeli? V tom případě je právě tak akorát načase, abyste se doslechli.

23.8.2019 v 8:00 | Karma článku: 45.51 | Přečteno: 10391 | Diskuse

Adam Páleníček

Prodej firmy: zn. diskrétně aneb co je M&A

„Budoval jsem firmu 24 hodin denně, sedm dní v týdnu, pořád jsem na ni myslel a něco řešil. Už nechci dál pokračovat, mám teď v životě jiné priority. Dá se to nějak řešit?“ Takových příběhů jsem už slyšel desítky. A řešit se dají.

22.8.2019 v 15:28 | Karma článku: 3.48 | Přečteno: 111 | Diskuse

Jenda Šilhavý

Nechte nám stravenky!

Chci stravenkami platit robotický sex! Bylo jednou jedno Tesco, malé, na periferii velkého města, a dalo se tam platit stravenkami. Všechno.

20.8.2019 v 9:09 | Karma článku: 17.68 | Přečteno: 697 | Diskuse
Počet článků 54 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 818

Energetika v souvislostech. O Temelínu a jiných (ne)jistotách české i evropské energetiky.

V energetice pracuji jako projektant již 25 let, postupně ve firmách ABB, ALSTOM, ČEZ, nyní PSG. 

https://simonikmilan.wordpress.com

Najdete na iDNES.cz