Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Limity jsme my

6. 06. 2015 18:00:00
Kampaň Zachovejme limity však není jen o uhlí a netýká se jen "pár stovek lidí někde na severu Čech". Jde o vyjádření nesouhlasu s tím, jakým způsobem a v čím zájmu se u nás tvoří státní energetická koncepce.

Důvodů, proč není nutné limity prolamovat je mnoho a není třeba je znovu opakovat. Kampaň Zachovejme limity však není jen o uhlí a netýká se jen "pár stovek lidí někde na severu Čech". Jde o vyjádření nesouhlasu s tím, jakým způsobem a v čím zájmu se v Česku tvoří státní energetická politika a jaké negativní důsledky to pro nás všechny má.

Snad jen dva příklady toho, jak MPO podléhá zájmům velkých energetických firem:

1. Uhlí za limity česká energetika nepotřebuje
Nedávno schválená státní energetická koncepce počítá pouze s "úpravou" limitů na Bílině (100 mil. t). Uhlí za limity na dole ČSA(cca. 750 mil. t) česká energetika nepotřebuje. A při větší podpoře úspor by nebylo potřeba ani prolomení na Bílině. Pod tlakem těžařů je otázka limitů znovu účelově otvírána.

2. Čtvrtinu uhlí za limity už jsme spálili
MPO zdůrazňuje význam uhlí jako významné energetické ale i chemické suroviny. Od spuštění Temelína, přes sliby odstavení uhelných elektráren, je Česko jedním z největších exportérů elektřiny na světě. Na export bylo spáleno 200 miliard tun uhlí, což odpovídá čtvrtině(!) uhlí za limity. Když to uhlí za limity údajně tak moc potřebujeme, tak proč ho zároveň vyvážíme v elektřině, vyrobené navíc ve starých neúčinných a špinavých elektrárnách? MPO již několik let v koncepci uvádí, že neúčinné spalování uhlí znevýhodní, pro odpor jednou tepláren, podruhé elektráren však není schopno své návrhy prosadit.

Pokud se chcete dozvědět o limitech více, přijďte 15.6. na Veřejné slyšení v Senátu, na které po úvodním slově Bohuslava Sobotky vystoupí zástupci všech aktérů.

Toto absurdní divadlo zbytečně pohlcuje čas a energii mnoha lidí, kterou by mohli věnovat rozvoji moderní energetiky založené na úsporách a maximálním využívání čistých zdrojů energie. Návrat do století páry a uhlí nemá žádný smysl.

-------------------------

Stát dostane větší podíl z poplatků od těžařů na úkor obcí
"Alespoň malý zlomek z miliard, které každý rok vydělají uhlobaroni prodejem státního uhlí, mohli dostávat nezaměstnaní horníci a těžbou postižené obce. Ale vláda včera řekla ne. ČSSD a KDU odmítali poplatky z těžby přiměřeně zvýšit a ANO naopak trvalo na tom, že vybrané peníze skončí ve státním rozpočtu. Pavel Tykač se směje a děkuje." - tak komentuje včerejší rozhodnutí vlády Jan Rovenský z Greenpeace ČR.

Vládní jaderný plán: Zapomeňte na levnou elektřinu
MPO se dlouhodobě vyhýbá objektivnímu porovnání nákladů na další jaderné reaktory s jinými energetickými zdroji. Jen tak mohlo do nově schválené státní energetické koncepce naplánovat, že do roku 2040 bychom měli vyrábět přes polovinu elektřiny v jaderných reaktorech, zatímco ve Francii má klesnout jejich podíl na 50 % již v roce 2025.

Zbyněk Fiala: Jádro pudla
Těžko předpokládat rozumnou strategii, když je větším cílem stavět, pokud možná dlouho, než postavit a provozovat. Stavba zaměstná spoustu lidí jak namístě, tak zejména v dodavatelských firmách. Lze si živě představit tlak ocelářů, aby už spustil proud zakázek pro dostavbu Temelína či Dukovan. A potom? To budeme řešit, až bude po tom.....Rozhodně bychom měli napřed upravit terén pro strategické rozhodování. Jinak to bude znovu rozhodování o tom, komu má patřit ukradená budoucnost.

Šnobr: Energetická koncepce jde proti času
V Česku je také často slyšet, že evropská energetika je přeregulovaná, v krizi, nevytváří podmínky pro dlouhodobé investice. Je to tak, jenže nejde o krizi, ale projev větších změn – revoluci. Model centrální energetiky ztrácí svou dominanci. Investičně budou mít v elektroenergetice jasnou preferenci finančně nižší, časově kratší, technologicky méně náročné investiční náklady.

R&Dialogue - Nízkouhlíková budoucnost Česka Využijte možnost vyjádřit svůj názor na možnost přechodu ČR k nízkouhlíkové ekonomice v online dotazníku. Vaše odpovědi budou využity v rámci evropského projektu R&Dialogue, který je zaměřen na společenský dialog o nízkouhlíkových technologiích a nízkouhlíkové budoucnosti Evropy.

Dear Norway: Please divest
The Norwegian parliament issued a recommendation to divest its country ́s sovereing wealth fund from the coal industry

Proč solární energii již nepovažujeme za alternativní zdrojNedávná studie Current and future costs of utility-scale PV systems predikuje, že náklady na produkci solární energie v Evropě do roku 2025 poklesnou přibližně o třetinu na 4-6 ct/kWh a na 2-4 ct/kWh do roku 2050. Při produkčních nákladech elektrické energie z konvečních zdrojů mezi 5 a 10 ct/kWh to znamená, že do deseti let bude většina energie produkovaná z velkých solárních parků levnější než energie produkovaná konvečními elektrickými elektrárnami.
Umweltbundesamt.de: Potenciál větrné energetiky dvojnásobně převyšuje německou spotřebu
Nejen Německo má potenciál výroby energie z obnovitelných zdrojů větší než je spotřeba. Smyslem energetické unie je tyto přebytky společně využívat a snižovat tak závislost na dovozu energetických surovin.
Siemens představil 7 MW větrnou elektrárnu
Kapacitní faktor nových bezpřevodovkých elektráren na moři je více než 50%. Je toho dosaženo zvětšováním rotoru a lepšími magnety.

MIT: Today ́s solar panels can power the world
The message is clear. We have the tools we need to produce all the energy we need from renewable sources. Now all we need to do is make up our minds to put those tools to work.

USA: Úspěšná válka proti uhlí
190 zavřených uhelných elektráren za 5 let jen díky tomu, že někdo chtěl, aby byly dodržovány zákony a přijímaly se ekonomicky smysluplná řešení.
Beyond Coal isn’t the stereotypical Sierra Club campaign, tree-huggers shouting save-the-Earth slogans. Yes, it sometimes deploys its 2.4 million-member, grass-roots army to shutter plants with traditional not-in-my-back-yard organizing and right-to-breathe agitating. But it usually wins by arguing that ditching coal will save ratepayers money.
-------------------------
8.6.2015, Brno - Přednáška - Milana Smrž: 100% obnovitelná budoucnost Potřebujeme ještě energii z jádra a uhlí? Musíme kvůli uhlí opravdu zbourat město Horní Jiřetín? Nenechte si ujít přednášku Milana Smrže, předsedy české pobočky evropské asociace pro obnovitelnou energetiku - EUROSOLAR. Obnovitelné energetice se věnuje posledních 20 let, přednáší, překládá či participuje na rozvojových elektrifikačních projektech v subsaharské Africe. Je výjimečným příkladem člověka, který ve svém působení úspěšně propojuje teorii s praxí. Přednáška je doprovodnou akcí "Dne za budoucnost bez uhlí a proti bourání Horního Jiřetína". K akci se můžete přidat i podpisem petice proti prolomení limitů www.limityjsmemy.cz

10.6.2015, Praha - Energetická unie: Příležitost nebo hrozba pro Českou republiku a střední Evropu?
Cílem konference think-tanku Glopolis je propojit diskuzi o energetické bezpečnosti s vývojem evropských energetických trhů v kontextu vznikající evropské energetické unie. V panelové diskusi vystoupí Václav Bartuška, Adam Janczak(PL), Michaela Spaeth(DE), Juris Ozolins(LV) a další.

11.6.2015, Praha - Konference Šetrné budovy 2015
5.ročník konference, která se bude zabývat mj.otázkami: Jak ovlivňuje vnitřní prostředí budov své uživatele? Jak může zdravé vnitřní prostředí zvýšit komfort a produktivitu zaměstnanců? Jaké jsou výhody zdravého vnitřního prostředí? Jaké jsou způsoby měření vlivů vnitřního prostředí? Jaké jsou nejnovější trendy v technologiích, které ovlivňují vnitřní prostředí? Jak jsou na tom z hlediska vnitřního prostředí české školy, školky a jaký je potenciál revitalizací státních budov?

15.6.2015, Praha - Veřejné slyšení v Senátu: Územní limity těžby hnědého uhlí
Velmi důležitá událost, na které po úvodním slově Bohuslava Sobotky vystoupí zástupci všech zainteresovaných stran - těžařů, státu, regionů, tepláren, ekologických organizací a další.

12-14.6.2015, Kärnten - Transnational conference on sustainable development
the conference is organised by the Green European Foundation with the support of Grünen Bildungswerkstatt and directed towards Green activists, politicians and all those committed to the social-ecological transformation. It is a transnational forum for the exchange of ideas, showcase models and feasible strategies for sustainable development.
Korutany plánují do roku 2030 vyrábět veškerou elektřinu z OZE a do roku 2050 krýt z OZE veškeré energetické potřeby.

Autor: Milan Šimoník | sobota 6.6.2015 18:00 | karma článku: 9.28 | přečteno: 458x

Další články blogera

Milan Šimoník

Trh s elektřinou - chaos nebo transformace?

Jsme na začátku transformace energetického sektoru, kterou však nelze naplánovat a současný "chaos" je zdá se nevyhnutelným průvodním jevem. Je na každé zemi a jejích politických i technických elitách, jak to zvládnou.

22.3.2016 v 19:54 | Karma článku: 9.14 | Přečteno: 396 | Diskuse

Milan Šimoník

Energiewende pokračuje. A kde dělají pánové z ČEZ distribuce chybu?

Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů už kryje v Německu třetinu spotřeby. Systém výkupních cen evidentně funguje - ceny elektřiny pro domácnosti jsou stabilní a Energiewende má stále vysokou podporu veřejnosti.

1.3.2016 v 7:26 | Karma článku: 12.01 | Přečteno: 941 | Diskuse

Milan Šimoník

Nové tarify pro distribuci elektřiny. Proč takový spěch?

Podle návrhu ERÚ má být od roku 2017 cca. 80% platby za distribuci elektřiny odvozováno od velikosti jističe, oproti dnešním cca. 20%. Jenže proč tak výrazná změna a tak náhle?

12.2.2016 v 19:34 | Karma článku: 24.12 | Přečteno: 1533 | Diskuse

Milan Šimoník

Svíčky patří na vánoční stromek

Energetika se rychlým tempem proměňuje a dělat jakékoli předpovědi je velmi nevděčný úkol. Právě proto potřebujeme otevřenou diskusi o všech variantách, ne další strašení svíčkami.

22.12.2015 v 17:49 | Karma článku: 8.96 | Přečteno: 487 | Diskuse

Další články z rubriky Občanské aktivity

Martin Kavka

A kdy se Halík a Putna omluví kardinálovi Dukovi?

Tak jsme měli zase malou aféru, kdy „strážci“ demokracie v čele s Halíkem a Putnou zahřímali na její obranu sesláním hromů a blesků na adresu Arcibiskupa pražského, Primase českého a kardinála Dominika Duku.

18.11.2017 v 16:29 | Karma článku: 40.38 | Přečteno: 1642 | Diskuse

Mirka Švarcová

O podlaháři, topenáři a kuchyňáři aneb kluci v akci

Jsou to partneři tří ženských, které byly pozvané svou kamarádkou na kolaudaci domu. Napekly jsme, nakoupily víno a vyrazily se svými idoly do našeho letitého snu, krásného, pohádkového domu se zahradou..

17.11.2017 v 17:16 | Karma článku: 14.31 | Přečteno: 520 | Diskuse

Zuzana Růžičková

Listopad 89 očima studentského insidera

Listopad 1989 - to jsou pro mě živé vzpomínky. Byla jsem přímo v revolučním epicentru. Studovala jsem přírodovědu na Albertově v samé centrále toho všeho.

17.11.2017 v 9:43 | Karma článku: 15.15 | Přečteno: 391 |

Bedřich Dvořák

Tak jsem se hezky projel.....

Den před státním svátkem jsem jel z Prahy směrem na Kostelec nad Černými lesy. To by nebylo nic zvláštního, jen jsem tuto trasu nejel dostatečně dlouho. Nechtěl jsem přejíždět u Říčan na českobrodskou silnici a tak jsem dál.

16.11.2017 v 21:40 | Karma článku: 11.42 | Přečteno: 362 | Diskuse

Martin Houška

Býčkovice potřebují změnu, připravme se na ní!

Obec Býčkovice má jeden veliký problém, Tím problémem je bohužel její samotné vedení. Nečekejme na konec volebního období a zamysleme se již nyní co dál...

15.11.2017 v 21:12 | Karma článku: 6.31 | Přečteno: 305 | Diskuse
Počet článků 54 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 812

Energetika v souvislostech. O Temelínu a jiných (ne)jistotách české i evropské energetiky.

V energetice pracuji jako projektant již 25 let, postupně ve firmách ABB, ALSTOM, ČEZ, nyní PSG. 

https://simonikmilan.wordpress.comNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.