Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Větrné mlýny na každém kopci. A proč ne?

3. 08. 2015 19:00:00
Někomu se větrné elektrárny líbí, podle jiného prý hyzdí krajinu. Stále si taky mnoho lidí myslí, že tam někde daleko v Dukovanech a Temelíně můžeme postavit lepší zdroj a že se bez větrné energetiky můžeme obejít.

Ale není to taky tím, že na ně prostě jen nejsme zvyklí? Líbí se nám holandská krajina s větrnými mlýny, česká krajina s rozhlednami, zvykli jsme si na tisíce vysílačů i na to, že krajina je protkaná hustou sítí docela nevzhledných stožárů elektrických vedení. Taky jsme si zvykli na zdaleka viditelné chladící věže jaderných a uhelných elektráren.
Tak co je špatného na větrných elektrárnách s jejich klidným otáčením a jednoduchostí, kvůli které jsou nejčistším a ekonomickým způsobem získávání elektrické energie? Investoři ovšem musí najít společnou řeč s lidmi, kteří pod nimi bydlí, případně jiim umožnit spoluúčast na projektu.

Přeji vám klidnou a ničím nerušenou dovolenou :)

www.csve.cz

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Další zprávy:

Slovensko podpoří nejen fotovoltaiku, ale i bateriové systémy
Oproti minulosti se kromě podpory nových instalací FVE počítá v programu „Zelená domácnostiam" i s podporou pro inteligentní systémy řízení výroby a spotřeby energie a taktéž s podpodrou úložných systémů pro skladování energie.

iHned: Francie omezí jadernou energetiku i spotřebu
Francouzský parlament schválil zákon, podle kterého se od roku 2025 sníží podíl jaderné energie na výrobě elektřiny ze 75 na 50 procent. Norma počítá i s výrazným, byť postupným snižováním emisí skleníkových plynů. Do roku 2030 to má být o 40 procent ve srovnání s rokem 1990. Cílem zákona je rovněž snížit ve Francii celkovou spotřebu energie: v roce 2050 má být poloviční oproti roku 2012.

Euractiv: Vše co jste chtěli vědět o Energetické unii
Co má být podstatou evropské energetické unie? Jaké návrhy už Evropská komise zveřejnila? Co si o tom myslí zainteresovaní hráči? EurActiv přináší průběžně aktualizovaný přehled.

Respekt.cz: Vlastní auto? Zbytečnost
Dobíjení tolika baterií pod kapotami bezpochyby značně zatíží rozvodnou síť, zvlášť pokud vláda skutečně realizuje svůj plán nahradit část jaderných elektráren méně předvídatelnou „zelenou“ energií – zatímco nyní Francie získává z jádra tři čtvrtiny elektřiny, v budoucnu by to mělo být jen 50% a výpadek by měla kompenzovat právě energie větru, slunce a dalších obnovitelných zdrojů, jejichž produkce ovšem kolísá podle aktuálních podmínek, počasí atd. Jedním z řešení, jak výkyvy v síti zkrotit, mají být chytré elektroměry. Ukážou například domácnostem, kolik proudu v daném okamžiku odebírají a kolik je to stojí. Pomocí až deseti různých tarifů je distributor může vést zákazníky k tomu, aby elektrický vůz dobíjeli přes noc, kdy je proud nejlevnější, bojler nepouštěli během podvečerní špičky a podobně.

Bloomberg: Report predicts phenomenal renewable energy growth
The New Energy Outlook 2015, an annual forecast of global energy markets up to 2040, also predicts that new onshore wind and solar plants will be cheaper than new and existing fossil fuel plants by 2030.

Energetická unie podpoří decentrální energetiku, jsou však nutná i další opatření
Musí se vytvořit cenově efektivní trh s energií v rámci EU, který pojme velký podíl variabilních zdrojů elektřiny ze slunečních a větrných elektráren. Současně umožní vysoký stupeň flexibility tak, aby spotřebitelé elektřiny mohli čerpat výhod energie z obnovitelných zdrojů. To obnáší zajistit schopnost reagovat na poptávku, možnosti skladování energie, ale také propojení elektroenergetiky se systémy vytápění či dopravou, které by využily případné přebytky obnovitelné elektřiny.

E15:Berlín a Brusel chtějí v Evropě vybudovat nadnárodní trh s elektřinou
Německé analýzy došly k závěru, že v Německu a okolních zemích, pokud by fungovaly jako jednolitý region, je letos maximální zatížení po odečtení dostupného výkonu obnovitelných zdrojů o 10 gigawattů a v roce 2025 bude o dvacet gigawattů nižší než prostý součet maximálních zatížení bez OZE v jednotlivých národních soustavách. Potenciální středoevropská regionální soustava by se tak za deset let mohla obejít bez výkonu, který odpovídá kapacitě všech českých elektráren. Heraldscotland.com: North Sea supergrid EU priority

Temelin.cz: Zpráva o stavu jaderné energetiky 2015
Mycle Schneider vydání zprávy stručně okomentoval slovy: „Sledujeme-li oblibu jaderné energetiky mezi politiky, novináři i širokou veřejností a zároveň její faktický úpadek, který ohrožuje samotnou existenci klíčových podniků v oboru, tak jen těžko hledáme vysvětlení. Každopádně je potřebné, aby byly realisticky přehodnoceny projekty typu britského Hinkley Point C, které vyžadují masivní dotace.“ Reneweconomy.com: World nuclear can ́t compete with growing renewables

VIDEO: Alexander Ač: Česko čekají vlny veder i extrémní srážky

The Guardian: Průmysl lží okolo klimatu
ExxonMobil již od roku 1981 věděl o rizicích emisí CO2 a utratil 30 milionů na podporu odpíračů změn klimatu.

O energetice.cz: Provozovatel věděl o riziku tsunami, ale nepřijal žádné opatření
Společnost Tepco, operátor zničené japonské jaderné elektrárny Fukušima I, si byla navzdory dřívějším prohlášením vědoma potřeby zvýšit úroveň zabezpečení před náhlými tsunami. Alespoň o tom informoval web theguardian.com. Vyšetřování zpochybnilo tvrzení společnosti Tepco, že u Fukušimy provedla veškerá ochranná opatření, aby zabránila poškození elektrárny v případě obdobné havárie.
Autor: Milan Šimoník | pondělí 3.8.2015 19:00 | karma článku: 9.42 | přečteno: 564x

Další články blogera

Milan Šimoník

Trh s elektřinou - chaos nebo transformace?

Jsme na začátku transformace energetického sektoru, kterou však nelze naplánovat a současný "chaos" je zdá se nevyhnutelným průvodním jevem. Je na každé zemi a jejích politických i technických elitách, jak to zvládnou.

22.3.2016 v 19:54 | Karma článku: 9.14 | Přečteno: 396 | Diskuse

Milan Šimoník

Energiewende pokračuje. A kde dělají pánové z ČEZ distribuce chybu?

Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů už kryje v Německu třetinu spotřeby. Systém výkupních cen evidentně funguje - ceny elektřiny pro domácnosti jsou stabilní a Energiewende má stále vysokou podporu veřejnosti.

1.3.2016 v 7:26 | Karma článku: 12.01 | Přečteno: 941 | Diskuse

Milan Šimoník

Nové tarify pro distribuci elektřiny. Proč takový spěch?

Podle návrhu ERÚ má být od roku 2017 cca. 80% platby za distribuci elektřiny odvozováno od velikosti jističe, oproti dnešním cca. 20%. Jenže proč tak výrazná změna a tak náhle?

12.2.2016 v 19:34 | Karma článku: 24.12 | Přečteno: 1533 | Diskuse

Milan Šimoník

Svíčky patří na vánoční stromek

Energetika se rychlým tempem proměňuje a dělat jakékoli předpovědi je velmi nevděčný úkol. Právě proto potřebujeme otevřenou diskusi o všech variantách, ne další strašení svíčkami.

22.12.2015 v 17:49 | Karma článku: 8.96 | Přečteno: 487 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Ilja Hynek

Drsný příběh jedné šťastné rodiny

Je krásný nedělní jarní den, roku 2018. Blíží se devátá hodina ranní a je ticho. Podezřelé ticho. Zvláště, pokud jste rodina s třemi malými dětmi bydlící na kraji obce ve velkém domě se zahradou.

18.11.2017 v 17:29 | Karma článku: 7.29 | Přečteno: 380 | Diskuse

Milan Smrž

Paralely zániku

Má něco společného vývoj pohledu na ohrožení naší civilizace globálním oteplováním a fáze, kterými se mění postoj vážně ohroženého člověka k jeho vlastní nemoci? Možná překvapivě mnoho.

15.11.2017 v 13:00 | Karma článku: 6.94 | Přečteno: 260 | Diskuse

Mirek Matyáš

Norsko hrozný, Malajsie naprosto strašný, u nás je to naštěstí oukej.

Spoustu zaručených pravd a informací slýchám při diskuzích na téma energetické úspory. Opravdu se ten svět kvůli elektromobilům zbláznil?

13.11.2017 v 8:48 | Karma článku: 13.96 | Přečteno: 1425 | Diskuse

Jaroslav Trnovec

Elektřina jako náhrada spalovacích motorů? Zatím jen snění ekofantastů.

O elektřině se dnes všude mluví jako o pohonu budoucnosti, spalovací motory jsou prý mrtvé a životní prostředí prostě potřebuje, abychom jezdili na nějaký ekologický pohon.

10.11.2017 v 8:00 | Karma článku: 33.96 | Přečteno: 848 | Diskuse

Petr Ovčáček

Zelení aktivisté chtějí titul šampiona doslova za každou cenu

Zpráva z tisku: Německá strana Zelených požadovala, aby v Německu okamžitě skončilo 20 uhelných elektráren, které nejvíc znečišťují životní prostředí. A do roku 2030 se pak úplně rozloučit s produkcí elektřiny nebo tepla z uhlí.

8.11.2017 v 14:10 | Karma článku: 33.44 | Přečteno: 928 | Diskuse
Počet článků 54 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 812

Energetika v souvislostech. O Temelínu a jiných (ne)jistotách české i evropské energetiky.

V energetice pracuji jako projektant již 25 let, postupně ve firmách ABB, ALSTOM, ČEZ, nyní PSG. 

https://simonikmilan.wordpress.comNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.