Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čezké výjimky

4. 10. 2015 19:30:00
ČEZ z nepochopitelných důvodů nepodléhá kontrolám NKÚ. Nyní dostal speciální výjimku z registru smluv. A taková neprůhledná firma má realizovat stavbu jaderných bloků za stovky miliard a k tomu s garancí státu?

Tato výjimka je navíc formulována tak široce, že se nemusejí zveřejňovat jen smlouvy ČEZu se soukromými společnostmi, ale dokonce ani smlouvy, kde je ČEZ dodavatelem jiných veřejných institucí – ministerstev, obcí atd. Tím získá ČEZ výhodu, kterou nemají ani soukromé společnosti kotované na burze, které v takovém případě smlouvy zveřejnit musejí. Je zřejmé, že pro takovouto výjimku se sotva najde věcný důvod. Ale ani užší výjimka pro ČEZ by neměla opodstatnění. Stejně jako ostatní obchodní společnosti s účastí státu by ČEZ nemusel zveřejnit žádné údaje, které by ho konkurenčně poškodily – u smluv ze svého byznysu by musel zveřejňovat jen informace o existenci smluv: datum a předmět. Zveřejňovací povinnost by na ČEZ nicméně dopadla v případě různých sponzorských aktivit, poradenských smluv a podobně.

A taková neprůhledná firma má realizovat stavbu jaderných bloků za stovky miliard korun? Navíc s garancí státu, tedy za peníze daňových poplatníků? Děkuji, nechci.

A až se zase bude povídat, jak potřebujeme rychle stavět jaderné bloky a že Česko má vysokou spotřebu energie z důvodu velkého podílu průmyslu, podívejte se na graf níže. Česko patří nejen v absolutním měřítku, ale i ve srovnání při shodné sektorové bázi k energeticky nejnáročnějším evropským ekonomikám, spolu s dalšími zeměmi bývalého východního bloku. Více se dozvíte v Dopadech zvýšení energetické účinnosti na českou ekonomiku. Zlepšování tohoto nelichotivého stavu by mělo být prioritou MPO, ale chápu, že šetřit a budovat moderní a úspornou českou energetiku není pro úředniky a politiky tak atraktivní jako moci "spolupracovat" na různých netransparentních poradenských a právnických službách.

Energetická náročnost tvorby HDPEnergetická náročnost tvorby HDP

Novinky z energetiky:

Infolist Hnutí Duha: Větrné a sluneční elektrárny vlastněné obcemi a domácnostmi
Hnutí DUHA prosazuje legislativní opatření, která pro obce, domácnosti a firmy zatraktivní pořízení malé střešní solární elektrárny či vstup do projektu výstavby větrné elektrárny. Máte-li zájem o rozvoj obnovitelných zdrojů z pozice starosty, člena obecního zastupitelstva, družstva nebo společenství vlastníků, přidejte se ke koalici na podporu obecních a družstevních energetických projektů.

MPO: Těžba uhlí za limity se nevyplatí
Ekonomické škody způsobené prolomením limitů těžby hnědého uhlí by čtyřnásobě převýšily ekonomické přínosy. Vyplývá to ze studie aktuálně zveřejněné ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO).

Solární novinky: Obnovitelné zdroje jsou levnější než uhlí nebo atom. Dojde ke změně státní energetické koncepce?
Podle poslední analýzy Mezinárodní energetické agentury (IEA) se obnovitelné zdroje stávají již nyní levnější než uhlí nebo atom. V této souvislosti se řada analytiků domnívá, že Česká republika musí přepracovat energetickou koncepci.

Oběhová ekonomika-odpad jako strategická surovina
Pavel Telička uspořádal debatu s odborníky na oběhové hospodářství v souvislosti s připravovanou legislativou, kterou by do konce roku měla předložit Evropská komise. Princip tzv. cirkulární ekonomiky spočívá ve vnímání odpadu jako strategické suroviny a změně výrobních, distribučních i spotřebních procesů s cílem omezit tvorbu odpadu a efektivněji jej zpracovávat.Nový návrh kromě lepšího zpracování odpadu (tzv. end of life) počítá i s úpravou tzv. start of life, tedy s plánem, jak co nejvíce snížit množství produkovaného opadu, jak designovat výrobky, aby byly recyklovatelné, a jak obecně vytvořit co nejlépe podmínky pro recyklaci či další použití výrobků. Více na: Institut pro cirkulární ekonomiku CZEPHO: Provozovatelé FVE do 10 kW nebudou muset být OSVČ
Připravovaná novela zákona o daních z příjmů, která brzy projedná Sněmovna a bude účinná od 1.1.2016, vychází vstříc návrhům České fotovoltaické průmyslové asociace (CZEPHO). Tato tzv. "rychlá novela energetického zákona" totiž stanovuje, že výrobce elektřiny ze slunce do 10kW nebude považován za podnikatele (OSVČ).

BMU: 4 pilíře vědy a výzkumu pro Energiewende
Německo vyhlásilo nové programy VaV pro dosažení cílů 2050 v energetice :
- sítová infrastruktura
- využití přebytků elektřiny v sektoru tepla, dopravy a chemických nosičů energie(Power-to-X)
- přízpůsobení průmyslu fluktuujícím zdrojům
- celková transformace energetického systému

Kdo bude platit demontáž jaderných elektráren? „Je správné, aby za jaderné elektrárny na věky ručila firma, která je provozovala a nebo by měl ručit ten, kdo je nechal postavit?“

Koncept jaderných a uhelných baseload zdrojů je překonaný říká Steve Holliday, CEO of National Grid. Pro zákazníka bude základním zdrojem fotovoltaika na střeše, Centralizované elektrárny budou poskytovat špičkovou elektřinu.

Klimatické změny jednou z příčin problémů na Blízkém východě
Jedním z podstatných faktorů arabského jara bylo neobvyklé sucho v Rusku, které způsobilo zvýšení cen obilí. Sucho, jež v letech 2006 až 2011 postihlo Sýrii zdevastovalo tamní zemědělství tak, že 85 procent dobytka zemřelo. Cca 1,5 milionu lidí ztratilo obživu a migrovali do měst v naději na přežití. V důsledku nedostatku vlády a několikaleté neúrody se z venkova do měst za lepším životem během krátké doby přestěhoval milion a půl Syřanů, což vytvořilo "úrodnou půdu" pro nespokojenost s režimem Bašára Asada. I pokud se země vzpamatuje, v příštích 35 letech ztratí 50 procent své zemědělské kapacity.

Energypost.eu: Ad-van-wijk-The energy sector has nothing with energy companies anymore
There are many developments in the world today that have far more influence on the energy sector than the energy sector itself, says technology visionary Ad van Wijk in this exclusive interview with Energy Post. The Professor in “Future Energy Systems” at Delft University of Technology in the Netherlands explains how LED lighting, a DC grid, fuel cell cars, the Internet of Things and 3D printing are upending our energy system as we know it. “The potential electricity production capacity of our cars – if they became fuel cell cars – is ten times that of our power plants worldwide.”

Renewable energy becomes second largest source of global electricity
Renewable electricity generation outpaced natural gas this month to become the second largest source of electricity worldwide, according to the International Energy Agency.Globally, coal remained king with 9,613TWh of electricity produced, around 41% of global electricity production compared to 5,130TWh (22%) from renewable energy sources.
Autor: Milan Šimoník | neděle 4.10.2015 19:30 | karma článku: 8.74 | přečteno: 252x

Další články blogera

Milan Šimoník

Trh s elektřinou - chaos nebo transformace?

Jsme na začátku transformace energetického sektoru, kterou však nelze naplánovat a současný "chaos" je zdá se nevyhnutelným průvodním jevem. Je na každé zemi a jejích politických i technických elitách, jak to zvládnou.

22.3.2016 v 19:54 | Karma článku: 9.14 | Přečteno: 396 | Diskuse

Milan Šimoník

Energiewende pokračuje. A kde dělají pánové z ČEZ distribuce chybu?

Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů už kryje v Německu třetinu spotřeby. Systém výkupních cen evidentně funguje - ceny elektřiny pro domácnosti jsou stabilní a Energiewende má stále vysokou podporu veřejnosti.

1.3.2016 v 7:26 | Karma článku: 12.01 | Přečteno: 941 | Diskuse

Milan Šimoník

Nové tarify pro distribuci elektřiny. Proč takový spěch?

Podle návrhu ERÚ má být od roku 2017 cca. 80% platby za distribuci elektřiny odvozováno od velikosti jističe, oproti dnešním cca. 20%. Jenže proč tak výrazná změna a tak náhle?

12.2.2016 v 19:34 | Karma článku: 24.12 | Přečteno: 1533 | Diskuse

Milan Šimoník

Svíčky patří na vánoční stromek

Energetika se rychlým tempem proměňuje a dělat jakékoli předpovědi je velmi nevděčný úkol. Právě proto potřebujeme otevřenou diskusi o všech variantách, ne další strašení svíčkami.

22.12.2015 v 17:49 | Karma článku: 8.96 | Přečteno: 487 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Ilja Hynek

Drsný příběh jedné šťastné rodiny

Je krásný nedělní jarní den, roku 2018. Blíží se devátá hodina ranní a je ticho. Podezřelé ticho. Zvláště, pokud jste rodina s třemi malými dětmi bydlící na kraji obce ve velkém domě se zahradou.

18.11.2017 v 17:29 | Karma článku: 7.29 | Přečteno: 380 | Diskuse

Milan Smrž

Paralely zániku

Má něco společného vývoj pohledu na ohrožení naší civilizace globálním oteplováním a fáze, kterými se mění postoj vážně ohroženého člověka k jeho vlastní nemoci? Možná překvapivě mnoho.

15.11.2017 v 13:00 | Karma článku: 6.94 | Přečteno: 260 | Diskuse

Mirek Matyáš

Norsko hrozný, Malajsie naprosto strašný, u nás je to naštěstí oukej.

Spoustu zaručených pravd a informací slýchám při diskuzích na téma energetické úspory. Opravdu se ten svět kvůli elektromobilům zbláznil?

13.11.2017 v 8:48 | Karma článku: 13.96 | Přečteno: 1425 | Diskuse

Jaroslav Trnovec

Elektřina jako náhrada spalovacích motorů? Zatím jen snění ekofantastů.

O elektřině se dnes všude mluví jako o pohonu budoucnosti, spalovací motory jsou prý mrtvé a životní prostředí prostě potřebuje, abychom jezdili na nějaký ekologický pohon.

10.11.2017 v 8:00 | Karma článku: 33.96 | Přečteno: 848 | Diskuse

Petr Ovčáček

Zelení aktivisté chtějí titul šampiona doslova za každou cenu

Zpráva z tisku: Německá strana Zelených požadovala, aby v Německu okamžitě skončilo 20 uhelných elektráren, které nejvíc znečišťují životní prostředí. A do roku 2030 se pak úplně rozloučit s produkcí elektřiny nebo tepla z uhlí.

8.11.2017 v 14:10 | Karma článku: 33.44 | Přečteno: 928 | Diskuse
Počet článků 54 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 812

Energetika v souvislostech. O Temelínu a jiných (ne)jistotách české i evropské energetiky.

V energetice pracuji jako projektant již 25 let, postupně ve firmách ABB, ALSTOM, ČEZ, nyní PSG. 

https://simonikmilan.wordpress.comNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.