Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dialog o nízkouhlíkové energetice

19. 10. 2015 20:30:04
V letošním roce proběhlo v rámci mezinárodního projektu R&Ddialogue několik seminářů a diskusí. Postupně se rozplývají mýty, že téměř za vše špatné v energetice mohou OZE.
Velkoobchodní cena elektřiny byla "deformována" hlavně poklesem ceny uhlí (viz obr.). Naopak se veřejnost postupně dozvídá, jak zdeformován byl trh už dávno v době před-OZE-ové. Velmi jasně to bylo slyšet v debatě o prolomení limitů těžby hnědého uhlí (nízké poplatky z těžby, externality).Podobně pokrytecká je kritika podpory pro OZE - např. formou dlouhodobých výkupních cen či přednostní přístup do sítě. Všechny vyspělé ekonomiky včetně USA podporují výzkum a usnadňují vstup na trh pro OZE, baterie a jiné moderní technologie, stejně jako byla v minulých desetiletí ze strany státu masivně podporována uhelná i jaderné energetika (a stále ještě je, třeba omezenou zodpovědností za jaderné škody).
Různé podpůrné programy pro nové čisté OZE technologie jsou tedy fakticky kompenzací tržních deformací - externalit a přímých i nepřímých podpor konvenčním zdrojům. Dle dotazníkového průzkumu, který byl součástí tohoto projektu, se česká odborná veřejnost dělí přibližně na dvě stejně velké poloviny. Ze 108 respondentů se 57 vyslovilo proti a 50 bylo pro stavbu nových jaderných elektráren. Na závěrečné konferenci projektu bylo téma budoucí nízkouhlíkové energetiky diskutováno z mnoha, i velmi nezvyklých úhlů pohledu. Znovu se ukázalo, jak moc je otevřená debata v širokém kontextu důležitá a doufám, že ty dva dříve nesmiřitelné tábory zastánců OZE ajádra postupně dospějí k rozumnému kompromisu :)

Novinky:

Schellnhuber: Česko může být tahounem nových trendů
Česko má podle Schellnhubera na výběr, a to vzhledem ke své poloze v Evropě, kvalitním odborníkům i infrastruktuře. „Můžete si zvolit, zda můžete být nejenom součástí nového hospodářství, ale dokonce být jedním z tahounů. Anebo jestli chcete zaostávat a být součástí součástí starého hospodářského systému, který dříve nebo později vyhyne,“ řekl.V souvislosti s představou inovací Schellnhuber uvedl, že je potřeba, aby světová velkoměsta dokázala vytvářet a hospodařit se svou vlastní energií a recyklovala veškerý zbytkový materiál. Myslí si, že energetická efektivita bude východiskem pro veškerý další rozvoj.


E15: Cena-elektřiny padá k historickému minimu - ČEZ čekají krušné časy
Elektrárenský gigant ČEZ už nyní pociťuje na svém hospodaření i akciích důsledky poklesu ceny elektřiny. A bude ještě hůře, protože propad má v příštích letech pokračovat. Za nepříznivý vývoj mohou především snižující se ceny černého uhlí na světových trzích, které jsou pro elektrárenský byznys ve střední Evropě rozhodující. Ty se minulý týden dostaly poprvé pod 50 dolarů za tunu a pokračují kvůli klesající spotřebě v USA a Číně a nadměrným těžebním kapacitám ve světě dál ve volném pádu. Cenu elektřiny ve střední Evropě přitom určují výrobní náklady německých černouhelných elektráren. Podle propočtů Mezinárodní agentury pro energii v poslední době platí, že pokles cen černého uhlí o deset procent srazí cenu elektřiny v Německu o sedm procent. Od roku 2008 černé uhlí zlevnilo o 65 procent.


iHned.cz: Spořivé domácnosti si mohou prozatím oddechnout
Pokud se skutečně všechny regulované platby, jak momentálně přepokládá podle prosáklých informací diskutovaný návrh, přesunou do regulované platby a variabilní zůstane jen cena silovky, bude to mít drtivý dopad nejen pro jakékoliv úsporné opatření (kromě jednorázové výměny jističů za menší, kdo je má naddimenzované), jehož ekonomický smysl se posune do nenávratna, ale i pro očekávaný rozvoj malých solárních instalací na střechách, investice do nichž bude také rázem ekonomicky nezajímavá. Však už optimismus firem v této oblasti začíná ochládat a možná se všechny ty řeči od Beneše, Vitáskové, Šolce a dalších o podpoře domácích fotovoltaik ukáží jen skvělou kamufláží. A nakonec budou smysluplné i scénáře růstu spotřeby elektřiny z ASEK. Je prostě potřeba odůvodnit smysluplnost výstavby nových reaktorů. Jako tomu bylo státní podporou přímotopného vytápění a neefektivních tepelných čerpadel v devadesátých letech kvůli odůvodnění dostavby Temelína.

Temelin.cz: Jaderné elektrárny podceňují kybernetickou bezpečnost
Dle zprávy, kterou 5. října 2015 publikoval britský think tank Oddělení mezinárodní bezpečnosti působící v rámci Královského institutu mezinárodních vztahů (Chatham House), by ochrana infrastruktury jaderných elektráren před kyberkriminálníky, hackery sponzorovanými státy a teroristy měla být brána se vší vážností. Zpráva vznikla na základě analýzy osmnácti měsíčního pozorování kybernetické ochrany v jaderných elektrárnách po celém světě. Mimo jiné informovala o tom, že mnoho jaderných elektráren nebylo připraveno na rozsáhlé kyberútoky, ke kterým došlo mimo pracovní dobu. A také o tom, že mnoho kontrolních opatření bylo shledáno „nejistými“ (čili nezajišťujícími bezpečnost) v důsledku stáří elektráren.

Energypost.eu: RWE - Uber in energy?
Few utilities have been harder hit by the ‘energy transition’ than RWE. This German giant, known for its huge coal, lignite and nuclear power plants, was badly caught out by the explosive growth of renewables in Europe, and saw it share price and profits plummet over the last few years. But the company is fighting back. Energy Post had an exclusive interview with Inken Braunschmidt, Head of Innovation at RWE, who is leading the company’s search for new business models. Her job, as interviewer Sonja van Renssen puts it, is “to think non-utility ideas”. In this interview Braunschmidt explains in detail how RWE is trying to build new businesses. Even if this means going far beyond current business models. “We would like to be the Uber for energy”, says Braunschmidt.

SRU: The Future of Coal through 2040
The German Advisory Council on the Environment (SRU) has today published the English version of its report on the future of electricity generation from coal and lignite in Germany. Without a dedicated policy for a stepwise reduction of its coal-based power generation, Germany will miss its national climate targets. The Council holds the view that it is urgently necessary to develop a roadmap for cutting back coal-fired power generation in order to be able to meet the goals of the energy transition. This is also necessary in order to give the energy sector and its employees, and also the affected regions, time to plan the necessary restructuring. Given the current weakness of the European Emissions Trading System, the Council encourages the German government to adopt additional national measures to reduce emissions from the power sector over the medium term. For the longer term, the Council recommends the German government the launch of a consensus-finding process on how to organize the transition process towards an electricity system without coal through 2040.

IEA: Renewables to lead world power market growth to 2020
"Renewables are poised to seize the crucial top spot in global power supply growth, but this is hardly time for complacency,” said IEA Executive Director Fatih Birol as he released the IEA’s Medium-Term Renewable Energy Market Report 2015 (MTRMR) at the G20 Energy Ministers Meeting. “Governments must remove the question marks over renewables if these technologies are to achieve their full potential, and put our energy system on a more secure, sustainable path.”

Energypost.eu: Renewables without borders
So far there has been very little cooperation between EU countries in stimulating renewable energy, although better coordination could save tens of billions of euros in support costs. Now that the EU has decided not to have national renewable energy targets for 2030, more and more organisations and countries are trying to develop regional approaches to support renewables projects. The Heinrich Böll Foundation, a think tank close to the German Green party, asked consultancy Ecofys how the EU could stimulate cross-border approaches.

BNEF: Renewables are cost competitive with fossil fuels in the UK
Onshore wind is now fully cost-competitive with both gas-fired and coal-fired generation in the UK and Germany, once carbon costs are taken into account.

Ecowatch.com: Sweden to become one of first world ́s fossil free nations
Sweden is setting out to prove that the world doesn’t need fossil fuels. In a recentannouncement, the Swedish government said it will invest 4.5 billion kronor, or US$546 million, in their 2016 budget “to meet the challenges of climate change, increase the share of renewable energy and stimulate development of innovative environmental technology.”

Hlasujte ve finále Blogera roku

Autor: Milan Šimoník | pondělí 19.10.2015 20:30 | karma článku: 8.13 | přečteno: 311x


Další články blogera

Milan Šimoník

Trh s elektřinou - chaos nebo transformace?

Jsme na začátku transformace energetického sektoru, kterou však nelze naplánovat a současný "chaos" je zdá se nevyhnutelným průvodním jevem. Je na každé zemi a jejích politických i technických elitách, jak to zvládnou.

22.3.2016 v 19:54 | Karma článku: 9.14 | Přečteno: 407 | Diskuse

Milan Šimoník

Energiewende pokračuje. A kde dělají pánové z ČEZ distribuce chybu?

Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů už kryje v Německu třetinu spotřeby. Systém výkupních cen evidentně funguje - ceny elektřiny pro domácnosti jsou stabilní a Energiewende má stále vysokou podporu veřejnosti.

1.3.2016 v 7:26 | Karma článku: 12.01 | Přečteno: 944 | Diskuse

Milan Šimoník

Nové tarify pro distribuci elektřiny. Proč takový spěch?

Podle návrhu ERÚ má být od roku 2017 cca. 80% platby za distribuci elektřiny odvozováno od velikosti jističe, oproti dnešním cca. 20%. Jenže proč tak výrazná změna a tak náhle?

12.2.2016 v 19:34 | Karma článku: 24.12 | Přečteno: 1534 | Diskuse

Milan Šimoník

Svíčky patří na vánoční stromek

Energetika se rychlým tempem proměňuje a dělat jakékoli předpovědi je velmi nevděčný úkol. Právě proto potřebujeme otevřenou diskusi o všech variantách, ne další strašení svíčkami.

22.12.2015 v 17:49 | Karma článku: 8.96 | Přečteno: 489 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Zemní plyn je problém a nikoliv klimatické řešení

Nemilé překvápko. Ač má zemní plyn při spalování ve srovnání s jinými fosilními nosiči menší emise oxidu uhličitého, jeho celkový přínos ke skleníkovému jevu je mnohem větší než při spalování uhlí.

16.4.2018 v 9:45 | Karma článku: 16.25 | Přečteno: 660 | Diskuse

Stisk Studentský deník

V Lačnově rozkvetly tisíce vzácných šafránů

Šafrán bělokvětý je přísně chráněnou rostlinou, která pochází z jižní Evropy. V České republice se vyskytuje jen zřídka. Největší lokalitou jeho výskytu je malá vesnice Lačnov ve Zlínském kraji.

12.4.2018 v 21:21 | Karma článku: 11.14 | Přečteno: 379 | Diskuse

Richard Peterka

„Zelená energetika“ je jako Potěmkinova vesnice

Přístup k energetice je na počátku 21. století úplně bláznivý. Ne proto, že jsou obnovitelné zdroje stále populárnější. To v žádném případě.

12.4.2018 v 10:42 | Karma článku: 25.56 | Přečteno: 565 | Diskuse

Vlasta Fišrová

Vyprávění stopařky vlků v Krušných horách

Štěpánka si říká Krušnoholka. Její dobrodružné putování světem spojené se zálibou v paraglidingu, práce lyžařské instruktorky a chov husky jí dovedlo až k práci stopařky vlků. Svou roli v tom hrál i vlčák, který se ztratil v lese.

11.4.2018 v 2:13 | Karma článku: 21.45 | Přečteno: 737 | Diskuse

Jan Machač

Ekologové, nebo jen bolševici v utajení?

Záběr ekologických hnutí, která bojují na mnoha „frontách“ od záchrany velryb přes ohrožené brouky až po emise skleníkových plynů, ale vždy za menší devastaci světa, je obdivuhodný.

5.4.2018 v 15:57 | Karma článku: 28.12 | Přečteno: 1015 | Diskuse
Počet článků 54 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 813

Energetika v souvislostech. O Temelínu a jiných (ne)jistotách české i evropské energetiky.

V energetice pracuji jako projektant již 25 let, postupně ve firmách ABB, ALSTOM, ČEZ, nyní PSG. 

https://simonikmilan.wordpress.com

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.