Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Energiewende pokračuje. A kde dělají pánové z ČEZ distribuce chybu?

Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů už kryje v Německu třetinu spotřeby. Systém výkupních cen evidentně funguje - ceny elektřiny pro domácnosti jsou stabilní a Energiewende má stále vysokou podporu veřejnosti. 

Dle zprávy o německé elektroenergetice „2015 was a record year for renewable energies“ výroba elektřiny z OZE od roku 1990 postupně stoupala až na loňských 193 TWh a pokrývá tak už třetinu německé spotřeby. Systém výkupních cen pro malé zdroje a nově zaváděných reverzních aukcí pro velké zdroje evidentně funguje: ceny elektřiny pro domácnost jsou stabilní a Energiewende má stále vysokou podporu veřejnosti. Nechci zlehčovat potíže s kterými se německá elektroenergetika potýká – přetěžování přenosových sítí sousedních zemí, zpoždění ve výstavbě přenosových sítí a (zatím) neklesající emise CO2, ale bylo by naivní předpokládat, že takové změny proběhnou úplně hladce. Nedochází však ani k blackoutům, ani k odchodu průmyslu z Německa. Přes údajně drahou Energiewende a stále menší zisky velkých energetik skončilo německé hospodářství v roce 2015 s rekordním přebytkem.

V Česku OZE sice moc nechceme, ale kupodivu se na těch plánovaných 6 000 MW střešních fotovoltaik v roce 2040 důkladně připravujeme. S novými distribučními tarify by to však bylo jako „s kanonem na vrabce“. Jen nevím, proč náměstkyně Kovačovská v OVM říká, že ERÚ udělalo chybu, když sama byla členkou řídícího výboru pro nové tarify. Martin Sedlák v tom samém pořadu správně upozorňuje, že by se ERÚ měl více zaměřit na kontrolu oprávněných nákladů distribučních firem. ČEZ Distribuce totiž naprosto propadl v hodnocení transparentnosti zadávání veřejných zakázek. Na předposledním místě se umístil provozovatel přenosové soustavy ČEPS.

Novinky

Hlidacipes.org: Energetická revoluce je v plném proudu – (ne)bojte seSeriál zajímavých debat k aktuálnímu vývoji české i světové energetiky.
Energomonitor.cz: NTS – boj proti fotovoltaice a vliv kachní křivky na cenu elektřinyZměna je zaměřena proti budoucím klientům, provozovatelům malých elektráren, zejména fotovoltaických panelů, protože existuje vážná obava, že by v síti dělali “neplechu”. Povaha té “neplechy” je za prvé technologická, ale především obchodně-politická, protože energetika, to je v prvé řadě koncentrace vlivu a peněz, tedy především politika a připustit revoluční náhlé změny v energetice znamená riskovat je i jinde. Je fér se rozhodnout, že nyní potřebujeme maximalizovat krátkodobý daňový výnos z ČEZ na úkor střednědobé budoucnosti a budoucí elektrické chudoby. Jen si to musíme na rovinu říct.
Za kulisy moci: Vitásková popisuje Sobotkovi kdo připravil tarify„Překvapilo mne, že se najednou ti, kteří projekt prosazovali a připravovali, tváří, že “sedí na zadním sedadle” a že s ním vlastně nemají nic společného, že je to rozhodnutí výhradně Energetického regulačního úřadu.“

Oenergetice.cz: Analýza MPO – Nové tarify by zdražily elektřinu více než 38% domácnostíPodle analýzy provedené Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) by nová tarifní struktura navrhovaná Energetickým regulačním úřadem (ERÚ) zdražila elektřinu více než 38 % domácností. Analýzu hodlá MPO předložit vládě v pondělí. Premiér Bohuslav Sobotka prohlásil, že návrh je špatný, dodal také, že není nutné se změnou přijít již od roku 2017.

ERÚ: Budeme zdražovatElektřina nejvíce podraží těm, kteří jí nejméně spotřebují a kteří elektřinou cíleně šetří: malým domácnostem, matkám samoživitelkám nebo seniorům. Nelíbí se vám neekologická a nespravedlivá změna účtování elektřiny?
Napište předsedkyni Energetického regulačního úřadu, že se změnou nesouhlasíte!

Tzb-info.cz: Obnovitelné zdroje potřebují stabilní legislativní prostředíPohled globální naznačuje dva jasné trendy v energetice, ale i v ekonomice – dekarbonizace a decentralizace. Vladimír Špidla z Úřadu vlády ČR zdůraznil, že nejde o žádnou vizi, ale o již probíhající civilizační změnu. Ta přesahuje hranice jednotlivých států a není se tedy třeba bát, že by se České republice vyhnula. Tato změna s sebou však kromě technických, environmentálních a finančních aspektů přináší i velkou sociální výzvu. Výpadek pracovních míst ve „staré“ energetice bude potřeba nahradit adekvátním počtem pracovních pozic v dekarbonizované ekonomice. To nebude nijak rychlé a bude to mj. vyžadovat i adekvátní odezvu ve vzdělávací soustavě. Česká republika těmto změnám zatím přihlíží a doufá, že se jí podaří transformaci vyhnout. Tím si ovšem nechává „ujet vlak“ a zároveň příležitost hrát aktivní roli v sektoru s obrovským inovačním potenciálem. Je vysoce pravděpodobné, že budoucí energetika třetího světa bude postavena právě na obnovitelných zdrojích. Těžko se však bude ČR podílet na rozvoji obnovitelné energie v zahraničí, když ji neumí rozvinout ani v tuzemsku.

Alies.cz: Fakta a pověry o německé energeticePo prvních letech od začátku německé energetické revoluce však již můžeme vyhodnotit její přínosy a dopady ze skutečných čísel. Tato publikace představuje čtenáři nejčastější pověry o energetické proměně v Německu a přináší reálný pohled na ni, podpořený zkušenostmi a faktickými daty. Proměna německé energetiky a především diskuze o její podobě trvá již téměř čtvrt století. Výsledky a zkušenosti s nahrazováním konvenčních energetických zdrojů obnovitelnými v jedné z nejsilnějších ekonomik světa může sloužit jako inspirace pro energetickou politiku České republiky.

Hlidacipes.org: Česko má v zelené energetice v očích Bruselu už splněno, pomohl pokles spotřeby elektřiny„Bez výrazného nárůstu obnovitelných zdrojů, více než nyní navrhovaných 15,3 %, je Česká republika ohrožena tím, že se dostane do situace trvalého a dlouhodobého zaostávání. Právě teď se rozhoduje o tom, zda se zachytíme ve skupině progresivních států nebo z ní vypadneme,“ řekl minulý týden ve svém vystoupení na konferenci o obnovitelných zdrojích na půdě Poslanecké sněmovny Vladimír Špidla.

Tzb-info.cz: Jističe – jak jsou na tom RakušanéNázev článku napovídal, že se bude psát o tom, jak je problém s jističi řešen u našich sousedů. Čtenář, stejně jako já po přímé otázce na rakouského regulátora ohledně jističů, je překvapen, že jističe ve vyúčtování žádnou roli nehrají. Přitom i bez nich mám dojem, že rakouský systém je spravedlivější k lidem, k potřebným, výrobcům i k těm, kteří se snaží ušetřit.

Europa.eu: Na cestě k energetické unii – Komise představila balíček předpisů o bezpečnosti dodávek energieKomise dnes představila balíček opatření týkajících se bezpečnosti dodávek energie, která mají EU připravit na celosvětovou transformaci energetiky a řešit možné přerušení dodávek energie. Dimenze bezpečnosti dodávek energie je jedním ze základních kamenů strategie pro energetickou unii, která je klíčovou politickou prioritou Junckerovy Komise. Balíček stanovuje širokou škálu opatření s cílem posílit odolnost EU vůči narušení dodávek zemního plynu. Tato opatření zahrnují snižování poptávky po energii, zvýšení výroby energie v Evropě (včetně z obnovitelných zdrojů), další rozvoj řádně fungujícího a plně integrovaného vnitřního trhu s energií a rovněž diverzifikaci zdrojů energie, dodavatelů a přepravních tras. Návrhy rovněž zvyšují transparentnost evropského trhu s energií a vytvářejí větší solidaritu mezi členskými státy.

Euractiv.cz: Energetická bezpečnost pro EvropuEvropská unie je silně závislá na zahraniční ropě. Na každých 100 litrů spotřebovaných v EU se 90 litrů doveze. Domácí produkce ropy přitom strmě klesá, během posledního desetiletí o víc než 50 %. Pokud EU neotočí kormidlem a nezvýší produkci alternativních energií – včetně biopaliv, což je možnost, již EU dlouho zanedbává –, bude do roku 2030 z cizích zdrojů pocházet zhruba 95 % její ropy. Současný stav věcí zůstává Achillovou patou EU, protože s sebou přináší závislost na dovozu z nestabilních, autoritářských režimů. V roce 2014 členské státy EU utratily za zahraniční ropu ohromujících 271 miliard eur – což je víc než úhrn HDP Bulharska, Maďarska, Slovenska a Slovinska. Zhruba polovina těchto peněz putovala do Ruska, na Střední východ a do severní Afriky.

Energymediasociety: Faulty predictions and mythology in Vaclav Smil´s energy transitionsI should note that I am sympathetic to Smil’s approach – one of caution that emphasizes historical patterns and uneven development. I should also note that the historical aspects of the book are very interesting and a great primer for those who are studying the energy transitions of today. But unfortunately, while these historical aspects were strong, when the book got to recent developments and the current situation (circa 2010) I found that I was reading the work of an man whose admitted vast knowledge of the past does not transfer to the present, let alone the future. This great intellect has been outpaced by real-world developments, and his commentary on the future proves no more or less clumsy than many others.

A comparison – The French energy transition and the energiewendeRepeatedly, critics of Germany’s energy transition say that France’s is a better model to follow. A closer look, however, reveals an impressive amount of overlapping. Contrary to the conventional wisdom even of many energy experts, France and Germany are pursuing a similar energy path.

Citizen wind power for a global energy transitionHow to make a successful transition from old energy systems to new, sustainable ones? Lessons from Denmark and Germany – seen as global pioneers of the energy transition – suggest the role of ordinary citizens is key.

 

 

Autor: Milan Šimoník | úterý 1.3.2016 7:26 | karma článku: 12,95 | přečteno: 970x
  • Další články autora

Milan Šimoník

Trh s elektřinou - chaos nebo transformace?

Jsme na začátku transformace energetického sektoru, kterou však nelze naplánovat a současný "chaos" je zdá se nevyhnutelným průvodním jevem. Je na každé zemi a jejích politických i technických elitách, jak to zvládnou.

22.3.2016 v 19:54 | Karma: 9,95 | Přečteno: 442x | Diskuse| Ekonomika

Milan Šimoník

Nové tarify pro distribuci elektřiny. Proč takový spěch?

Podle návrhu ERÚ má být od roku 2017 cca. 80% platby za distribuci elektřiny odvozováno od velikosti jističe, oproti dnešním cca. 20%. Jenže proč tak výrazná změna a tak náhle?

12.2.2016 v 19:34 | Karma: 24,56 | Přečteno: 1544x | Diskuse| Ekonomika

Milan Šimoník

Svíčky patří na vánoční stromek

Energetika se rychlým tempem proměňuje a dělat jakékoli předpovědi je velmi nevděčný úkol. Právě proto potřebujeme otevřenou diskusi o všech variantách, ne další strašení svíčkami.

22.12.2015 v 17:49 | Karma: 10,04 | Přečteno: 510x | Diskuse| Politika

Milan Šimoník

Jaká je skutečná cena ropy a plynu?

Jednou z hlavních příčin konfliktů v Severní africe a na Blízkém východě je nepřehledný boj o kontrolu nad zdroji a transportními koridory ropy a zemního plynu.

24.11.2015 v 16:02 | Karma: 11,11 | Přečteno: 1067x | Diskuse| Ekonomika

Milan Šimoník

Dialog o nízkouhlíkové energetice

V letošním roce proběhlo v rámci mezinárodního projektu R&Ddialogue několik seminářů a diskusí. Postupně se rozplývají mýty, že téměř za vše špatné v energetice mohou OZE.

19.10.2015 v 20:30 | Karma: 9,00 | Přečteno: 326x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Milan Šimoník

Čezké výjimky

ČEZ z nepochopitelných důvodů nepodléhá kontrolám NKÚ. Nyní dostal speciální výjimku z registru smluv. A taková neprůhledná firma má realizovat stavbu jaderných bloků za stovky miliard a k tomu s garancí státu?

4.10.2015 v 19:30 | Karma: 9,11 | Přečteno: 256x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Milan Šimoník

Bylo vám v létě horko? Ztlumte v zimě topení!

Po letošním létu snad už i největší klimaskeptici připustí, že bychom emise CO2 radši měli omezit. Hodně toho můžeme udělat sami. Inspirací může být rozhovor s legendou českého environmentálního hnutí Ivonnou Gaillyovou.

6.9.2015 v 18:15 | Karma: 9,65 | Přečteno: 472x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Milan Šimoník

Větrné mlýny na každém kopci. A proč ne?

Někomu se větrné elektrárny líbí, podle jiného prý hyzdí krajinu. Stále si taky mnoho lidí myslí, že tam někde daleko v Dukovanech a Temelíně můžeme postavit lepší zdroj a že se bez větrné energetiky můžeme obejít.

3.8.2015 v 19:00 | Karma: 10,12 | Přečteno: 596x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Milan Šimoník

Jádro nebo uhlí. A kam se ztratily OZE?

Pokud se nám nebude dařit stavět nové jaderné bloky, vrátíme se ke kutání a pálení uhlí. Tak se dá interpretovat stanovisko pana Mládka, když zachování limitů těžby podmiňuje úspěšným plněním státní energetické koncepce.

17.7.2015 v 19:00 | Karma: 9,12 | Přečteno: 616x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Milan Šimoník

Studie, prognózy a jiné strašidelné pověsti

MPO tvrdí, že stát má ambice prostřednictvím ASEK určovat energetickou politiku. Zároveň si to samé MPO nechá budoucí potřebu uhlí nadiktovat elektrárnami a teplárnami.

28.6.2015 v 18:00 | Karma: 9,53 | Přečteno: 272x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Milan Šimoník

Limity jsme my

Kampaň Zachovejme limity však není jen o uhlí a netýká se jen "pár stovek lidí někde na severu Čech". Jde o vyjádření nesouhlasu s tím, jakým způsobem a v čím zájmu se u nás tvoří státní energetická koncepce.

6.6.2015 v 18:00 | Karma: 9,98 | Přečteno: 471x | Diskuse| Občanské aktivity

Milan Šimoník

Čekání na jadernou fúzi

Vláda v pondělí schválila aktualizaci státní energetické koncepce. Že to bude koncepce jaderná bylo celkem zřejmé už podle výběru členů druhé Pačesovy komise. Jaderné snění české vlády nás však může přijít draho.

24.5.2015 v 18:00 | Karma: 11,87 | Přečteno: 693x | Diskuse| Ekonomika

Milan Šimoník

Klopýtání české energetiky

MPO sice chce stavět jaderné bloky a prolamovat limity na těžbu uhlí, zdůvodnění těchto plánů je však stále méně přesvědčivé. Je jen otázkou času, kdy MPO bude muset své nerealistické plány korigovat.

9.5.2015 v 18:00 | Karma: 10,91 | Přečteno: 690x | Diskuse| Ekonomika

Milan Šimoník

Limity selského rozumu

Podívaná, jaká čekala na diváky druhé části Otázek Václava Moravce byla vskutku pikantní. Předseda Teplárenského sdružení a bývalý premiér při prezentaci svých komerčním zájmem motivovaných názorů na energetiku v České republice našel v ministrovi životního prostředí ČR neočekávaného spojence. Ministr Brabec se po boku Topolánka nejenže postavil za současnou, jednostrannou a nevyváženou aktualizaci státní energetické koncepce(ASEK), společně se také obrazně plácali po zádech při diskuzi o prosazování "fosilních" zájmů ČR v EU, zn. selský rozum.

5.5.2015 v 18:00 | Karma: 12,64 | Přečteno: 960x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Milan Šimoník

Národní konvent: Energiewende je příležitostí pro Česko

Energiewende je třeba chápat nejen jako transformaci energetického sektoru, ale jako svého druhu další průmyslovou revoluci. Spolková republika Německo významně transformuje svůj průmysl a v zájmu České republiky, jejíž výkon ekon

7.4.2015 v 18:00 | Karma: 10,05 | Přečteno: 513x | Diskuse| Ekonomika

Milan Šimoník

Vítr vyrobí třetinu elektřiny Česka za šestinu podpory pro jádro

Tento týden Česká společnost pro větrnou energetiku představila novou analýzu potenciálu větrné energetiky v Česku. Ta je aktualizací studie z roku 2012 z Ústavu fyziky atmosféry AV pro ČEPS, o které jsem psal nedávno. Analýza uvá

4.4.2015 v 18:00 | Karma: 13,02 | Přečteno: 1153x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Milan Šimoník

Energetická unie - konečně na začátku?

Plán na utvoření Energetické unie je důležitým projektem, srovnatelným s přijímáním společné evropské měny. V obou případech jde o krok ke společné Evropě a přenesení části národní zodpovědnosti na celoevropskou úroveň, souvisí te

14.3.2015 v 19:00 | Karma: 9,66 | Přečteno: 479x | Diskuse| Ostatní

Milan Šimoník

Zmatek v energetice

Souhlasím s Michalem Šnobrem, že současný zmatek není jen nějaké německé či evropské pomýlení, jak se v Česku traduje, ale je příznakem hlubokých strukturálních změn. "Éra energetiky, tak jak jsme na ni byli zvyklí posledních

7.3.2015 v 19:00 | Karma: 13,51 | Přečteno: 541x | Diskuse| Ekonomika

Milan Šimoník

Mládek se stal lobbistou těžařů

Souhlasím s náměstek Šolcem, že česká energetika se bez uhlí za limity obejde a případné prolomení limitů je politickou otázkou. Jenže ministr Mládek nyní kromě mnohokrát vyvrácených argumentů o udržení zaměstnanost

2.2.2015 v 21:05 | Karma: 12,87 | Přečteno: 503x | Diskuse| Ekonomika

Milan Šimoník

Limity uhelné minulosti

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) pokračuje v neblahé tradici manipulací, triků a prosazování zájmů velkých firem proti zájmům občanů. Ministr Mládek ve 2 ze 4 variant dalšího postupu kolem územně-ekol

31.1.2015 v 19:26 | Karma: 16,13 | Přečteno: 828x | Diskuse| Ekonomika
  • Počet článků 54
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 823x
O světě kolem nás.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky