Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trh s elektřinou - chaos nebo transformace?

22. 03. 2016 19:54:13
Jsme na začátku transformace energetického sektoru, kterou však nelze naplánovat a současný "chaos" je zdá se nevyhnutelným průvodním jevem. Je na každé zemi a jejích politických i technických elitách, jak to zvládnou.

Jedním z důležitých témat letošního roku je připravovaná reforma evropského velkoobchodního trhu s elektřinou. Cílem je další liberalizace a integrace národních trhů, což by mělo umožnit co nejefektivněji a zároveň bezpečně integrovat stále větší výrobu elektřiny z OZE.Dle prvních výsledků konzultace Evropské komise se většina účastníků přiklání k podobnému modelu jako je chystaný Strommarkt 2.0 v Německu, tedy "extended energy-only market". Budou umožněny mnohem větší výkyvy ceny dle aktuální situace na trhu (scarcity pricing) a tím motivováno zvyšování flexibility jak na straně výroby, tak spotřeby. Do vyrovnávání nabídky a poptávky se bude moci zapojit mnohem více účastníků trhu, včetně malých výrobců i malospotřebitelů. Německý model se však neobejde bez určité formy zálohy, tzv. "strategických rezerv", nicméně ty budou nasazeny až poté, co budou vyčerpány všechny ostatní možnosti flexibility, Proto jde o lepší řešení, než paralelní "kapacitní trh", který se v několika evropských zemích už existuje či se připravuje (Velká Británie, Francie, Benelux, Řecko, Polsko) avšak povede spíše ke konzervaci stávajícího fungování systému.

ČEZ mluví o Německu jako laboratoři OZE a nových trendů v energetice. Podpora OZE je však v Česku stále považována za "distorzi" trhu, přestože systém výkupních cen už od Německa okopírovalo více než 50 zemí světa. Chaos v evropské elektroenergetice však "nezavinili" ani Němci, ani OZE. Jde o komplex různých vlivů, které ve stále větším tempu ovlivňují českou, evropskou i světovou energetiku ať chceme či nechceme. Jedním z nich je liberalizace evropských trhů s elektřinou, která začala vlastně teprve nedávno, v půlce 90. let. Lipská burza existuje teprve od roku 2000. Takže kdy vlastně byla ta bájná doba bez dotací a s tou správnou "tržní" cenou elektřiny? V roce 2000, kdy se zákony na podporu OZE v Německu teprve chystaly a elektřina se prodávala za stejnou cenu jako dnes? Nebo v roce 2008 kdy vysoké, spekulacemi s komoditami tažené ceny byly následovány prudkým propadem? Nebo dnes, kdy se chystá nový trh s elektřinou, který povede k ještě mnohem větší volatilitě cen?

Jsme na začátku zásadní transformace energetického sektoru, kterou však nelze přesně naplánovat a současný "chaos" je zdá se nevyhnutelným průvodním jevem. Je na každé zemi a jejích politických i technických elitách, zda tuto transformaci zvládnou, nebo dovolí její rozkrádání, jako se stalo v případě českého fotovoltaického tunelu.

article_photo

Zdroj: Consentec-Leitstudie Strommarkt 2015

Novinky

E15: Michal Šnobr - Energetika v německých kleštich
Neměla by česká vláda už konečně začít realisticky vnímat vývoj energetiky uvnitř EU a rozpracovat varianty našich možností v konturách toho, co nám bude unií či Německem umožněno? Iluzi, že jsme si vedle Německa zachovali právo rozhodovat o vlastním energetickém mixu, už snad nikdo nevěří. Také stále zbývá možnost se společně se zeměmi CEE unijní a německé politice v této oblasti vzepřít.

Euractiv.cz: Vladimír Sochor - Na energetické efektivitě je podstatné šetření, ne příkaz z Bruselu
To, co zákazníci skutečně potřebují, je komplexní řešení. Majitelé domů, společenství vlastníků jednotek, ale ani firmy totiž často netuší, jaké možnosti v oblasti úspor energie se jim vůbec nabízejí a která z variant řešení je pro ně nejvýhodnější. V tomto smyslu je zde prostor, aby jim někdo začal podobné služby v širším měřítku poskytovat. Potíž spočívá v tom, že někdy si rady nevědí ani energetické firmy, které se to také musí teprve učit. Ale to je proces.

TZB-Info: Milan Šimoník - Německá energetická transformace 2.dil
Německo je stejně jako v mnoha jiných technických oborech i v energetice světovou špičkou a tak tolik nepřekvapuje, že se právě ono pustilo do ambiciózního projektu – přechodu na nízkouhlíkovou a udržitelnou energetiku, založenou na úsporách a obnovitelných zdrojích. Tyto ambice však mají dopady na celý energetický sektor v Evropě, o vlivu na ČR nemluvě a jsou proto předmětem bouřlivých debat, v nichž je zpochybňována i pověstná německá racionalita. Článek přibližuje vývoj Energiewende od Černobylské havárie až po rok 2015.

Národní konvent: Energetická Unie - rok poté
V pátek 11. března 2016 Národní konvent pro EU zorganizoval odborný kulatý stůl, který se věnoval třem aktuálním tématům - trhu s elektřinou, emisním povolenkám a úsporám energie. Současný stav Energetická Unie byl popsán v podkladovém dokumentu Hospodářské komory.

Allforpower.cz: Nízké ceny energií ohrožují bezpečnost dodávek
Jeden z řečníků,XII.mezinárodního energetického regulačního fóra Jean-Michel Glachant, ředitel Florence School of Regulation nevylučuje, že v delším horizontu se může trh zcela proměnit: „Klasické energetické společnosti možná vymřou – zničí je drobné zdroje, lepší regulace a výroba elektřiny, chytré řízení sítí.“
„Nízká cena elektřiny pokládá mnoho otazníků nad tím, co se bude dít v budoucnosti a jaké typy elektráren se budou stavět,“ řekl na včerejším fóru ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Připomněl, že s tímto problémem se potýká i Česko, které počítá s výstavbou dvou až čtyř nových jaderných bloků. „Je zde vyjádřena politická vůle stavět jaderné bloky, ale drobná potíž je v tom, že to zoufale ekonomicky nevychází,“ řekl ministr.

Časopis Smart Cities: Energetika
Letošní první číslo ukazuje, v čem tkví úspěch chytrého řešení energetiky ve městech. Žádné převratné inovace a objevy nemohou dosavadní běh věcí výrazně ovlivnit, pokud město neprovede potřebná organizační opatření, jimiž jsou vytyčení dlouhodobých cílů (cílového stavu za 10–15 let), vytvoření pozice odpovědného městského energetika (energetického manažera), nastavení grantových schémat pro podporu výstavby energeticky soběstačných budov a zapojení občanů/ komunit do investic do městského „elektrárenského“ podniku.

Oenergetice.cz: Čínská investice 100 mil EUR do českých 3D baterii
Díky čínské investici ve výši cca 2,7 mld. Kč do společnosti HE3DA se může do sériové výroby dostat baterie českého vědce Jana Procházky. Vývoj baterií by měl zůstat v ČR, sériová výroba se plánuje v Číně.

Investicniweb.cz: Michal Šnobr - Energetická revoluce vs. česká energetická koncepce
Nechci říkat, že by se jaderná energetika neměla rozvíjet, že to není varianta. Na české koncepci mi vadí to, že nepřipravuje žádné alternativní varianty, že se neustále sází – navzdory tomu, co se v energetice stalo – na jednu a tu samou kartu. Tvrdošíjně jdeme za tím, co dává stále menší smysl. Ano, nechme jádro jako variantu, ale přidejme k němu dvě další varianty, ať se můžeme rozhodovat podle času, peněz a technologií.

Chytraenergie.info: Energiewende v češtině
Německý přechod na obnovitelné zdroje známý pod označením Energiewende je komplexním procesem, který vyvolává řadu otázek. Také v zemích sousedících s Německem se řada lidí zajímá o dopady rychlého rozvoje obnovitelných zdrojů na německou ekonomiku či o dopad odstavení jaderných reaktorů na elektroenergetickou soustavu. V publikaci najdete důvody pro Energiewende, její historii či odpovědi na časté otázky. Česká verze publikace je dostupná zde.

Oenergetice.cz: Německo finančně podpoří elektromobilitu aby dosáhlo cílů
Německá vláda má v úmyslu podpořit rozvoj elektromobility částkou 2 mld. EUR. Dotace by měly být přístupné ve formě podpory na nákup nových vozů. Tato forma podpory by měla Německo přiblížit k vlastnímu cíli 1 milionu elektromobilů registrovaných v zemi do roku 2020.

Autor: Milan Šimoník | úterý 22.3.2016 19:54 | karma článku: 9.14 | přečteno: 396x

Další články blogera

Milan Šimoník

Energiewende pokračuje. A kde dělají pánové z ČEZ distribuce chybu?

Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů už kryje v Německu třetinu spotřeby. Systém výkupních cen evidentně funguje - ceny elektřiny pro domácnosti jsou stabilní a Energiewende má stále vysokou podporu veřejnosti.

1.3.2016 v 7:26 | Karma článku: 12.01 | Přečteno: 941 | Diskuse

Milan Šimoník

Nové tarify pro distribuci elektřiny. Proč takový spěch?

Podle návrhu ERÚ má být od roku 2017 cca. 80% platby za distribuci elektřiny odvozováno od velikosti jističe, oproti dnešním cca. 20%. Jenže proč tak výrazná změna a tak náhle?

12.2.2016 v 19:34 | Karma článku: 24.12 | Přečteno: 1533 | Diskuse

Milan Šimoník

Svíčky patří na vánoční stromek

Energetika se rychlým tempem proměňuje a dělat jakékoli předpovědi je velmi nevděčný úkol. Právě proto potřebujeme otevřenou diskusi o všech variantách, ne další strašení svíčkami.

22.12.2015 v 17:49 | Karma článku: 8.96 | Přečteno: 487 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Milan Petrák

Ke starším podnikatelům pro minerálku, k mladším pro slivovici

Obliba oboru podnikání je silně závislá na věku i pohlaví. Starší muži dávají přednost jiným oborům podnikání než mladší a stejně tak to platí pro ženy.

18.11.2017 v 22:28 | Karma článku: 3.70 | Přečteno: 146 | Diskuse

Karel Trčálek

Marxistické hlavy řádí jako divé, socialismus je zpátky v plné parádě

Ale netouží většina z nás právě po socialismu? Copak se nechceme vrátit zase tam, kde nám bylo tak dobře, kde nám bylo bez eurofašistů mnohem, ale opravdu mnohem líp?

16.11.2017 v 12:39 | Karma článku: 13.25 | Přečteno: 563 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Marxistické hlavy řádí

Když jsem o nich kdysi dávno slyšela poprvé, pomyslela jsem si, jaký naivka asi může na takovou pitomost z říše konspiračních teorií skočit. Teď už mám konečně odpověď. Je to Evropská komise.

16.11.2017 v 8:00 | Karma článku: 47.00 | Přečteno: 11930 | Diskuse

Hana Šťastná

Aby mi kobyla nezchromla cestou do gdPR....

V souladu s fyzickou a mentální náturou, pod vlivem okolností a tužeb, klopýtám životem na koni jménem Osud. Příští jaro mi Velký Bruselský Bratr (VBB) nasadí brnění v podobě Nařízení GDPR (General Data Protection Regulation).

15.11.2017 v 13:19 | Karma článku: 26.00 | Přečteno: 1040 | Diskuse

Petr Havránek

Kdepak Marxová- Engelsová!

Tajemník SPD Jaroslav Staník je právem vyšetřován za rasistické výroky. To nejmírnější, co dle médií pronesl je, že nazval šéfku sociálního resortu Marxovou- Engelsovou. Nabízí se však jiná, daleko přiléhavější přezdívka.

14.11.2017 v 17:22 | Karma článku: 38.09 | Přečteno: 1680 | Diskuse
Počet článků 54 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 812

Energetika v souvislostech. O Temelínu a jiných (ne)jistotách české i evropské energetiky.

V energetice pracuji jako projektant již 25 let, postupně ve firmách ABB, ALSTOM, ČEZ, nyní PSG. 

https://simonikmilan.wordpress.comNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.